
1/56

2 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Vinterbonat fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
105 m²
Tomtarea
2 153 m²
Driftkostnad
40 729 kr/år
Byggår
1971
Antal besök
968
Premium
Välkommen till Kolarvägen 12 – ett trivsamt fritidshus med permanent standard, högt och fint beläget i Vinarn mellan Ludvika och Smedjebacken. Här bor du längst in på området, på en hörntomt med ett ostört läge och en fantastisk utsikt över sjön Haggen. En plats där sjön och naturen blir en självklar del av vardagen och där både lugna dagar och sociala sommardagar kan njutas till fullo.
Huvudbyggnaden erbjuder en välplanerad och bekväm boendemiljö med hall, duschrum med kakel och klinker samt WC. Köket ligger i anslutning till det stora allrummet som är uppdelat i två delar med gott om plats för både matbord och soffgrupp. De stora fönsterpartierna mot sjösidan släpper in rikligt med ljus och ger en härlig kontakt med omgivningarna och utsikten över Haggen. Här finns även två sovrum.
På tomten finns dessutom en rymlig gäststuga om cirka 40 kvm, uppförd i timmer. Gäststugan har hall, två sovrum, duschrum med WC samt kök och allrum. Ett utmärkt komplement till huvudbyggnaden för familj och vänner, eller för den som vill ha extra utrymme för gäster och övernattande besök.
På fastigheten finns även två förråd som ger bra möjligheter till förvaring av exempelvis trädgårdsredskap, fritidsutrustning och annat som hör fritidslivet till.
I området finns en gemensam badplats och möjlighet till båtplats, vilket ger fina förutsättningar för ett aktivt liv vid sjön. Här kan sommardagarna fyllas med bad, båtturer och avkoppling vid vattnet, medan naturen runt omkring erbjuder fina möjligheter till promenader och friluftsliv.
Kolarvägen 12 passar dig som söker ett fritidsboende med bekvämligheten av permanent standard, flera sovrum och gott om plats för familj och gäster – men framför allt dig som värdesätter ett högt och fint läge med utsikt över sjön Haggen.
























































