
1/56

9 495 000 kr
Bostaden är kommande
Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
150 m²
Tomtarea
1 005 m²
Driftkostnad
53 055 kr/år
Biarea
50 m²
Byggår
2010
Plus
Exklusivt enplanshus med takterrass och milsvid utsikt över Mälaren!
Välkommen till ett stilrent och exklusivt enplanshus i eftertraktade Granby Strand – där modern arkitektur möter ett svårslaget läge med panoramautsikt över Mälarens glittrande vatten. Här erbjuds ett hem utöver det vanliga med genomgående lyxiga materialval, generösa ljusinsläpp och en harmonisk planlösning skapad för både vardagsliv och sociala tillställningar.
Enplanshuset om 150 kvm samt ca 50 kvm biarea i garage, tvättstuga och Attefallshus.
Bostaden präglas av stora fönsterpartier mot vattnet och ett fantastiskt ljusflöde genom hela huset. Det öppna sambandet mellan kök och vardagsrum skapar en social och inbjudande atmosfär där naturen ständigt är närvarande. Det ljusa köket erbjuder stilrena detaljer och stora fönsterpartier som förstärker känslan av rymd och utsikt. Från vardagsrummet nås den generösa altanen via exklusiva skjutdörrar från HAJOM.
Här finns tre sovrum, varav ett mindre rum som passar perfekt som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Det rofyllda master bedroom har egen badrumsdel, direkt utgång till altanen samt en magisk utsikt över Mälaren att vakna upp till varje morgon.
Vid entrén möts du av praktisk och stilren förvaring i skjutgarderob. Direkt till höger finns ett stort badrum med balkongdörr som leder ut till framsidans altan. Mitt emot entrén ligger den välplanerade tvättstugan med goda förvaringsmöjligheter.
Som pricken över i:et finns en imponerande takterrass där utsikten över Mälaren blir något alldeles extra – en perfekt plats för avkoppling, middagar och långa sommarkvällar.
På tomten finns även ett smakfullt Attefallshus med stora glaspartier och skjutdörr från HAJOM. Attefallshuset har dusch, WC, golvvärme och minikyl, vilket gör huset idealiskt för gäster, tonårsbarn, generationsboende eller uthyrning.
På uppfarten finns dessutom ett rymligt garage som kompletterar detta kompletta och exklusiva boende.
I området finns en båtklubb och båtplatser för den som är intresserad av detta. Nuvarande båtplats som säljarna har följer med i köpet av bostaden, en avgift om ca 500 kr/år betalas till båtklubben.
Det finns även ett hus nere vid stranden som man kan boka för att ha middagar eller födelsedagsfirande. Huset har fullt utrustat kök samt ett stort badrum med bastu. I huset finns även matbord och extra bord om man blir större sällskap. För barn eller vuxna som vill aktiveras kan man även nyttja pingisbordet i huset.
Ett unikt tillfälle för dig som söker ett modernt hem med hög standard, fantastiska sociala ytor och ett av områdets bästa lägen.























































