
1/40

5 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
98 m²
Tomtarea
645 m²
Energiklass
D
Driftkostnad
38 700 kr/år
Premium
Välkommen till denna trivsamma 1-plansvilla med garage belägen i det anrika och kulturhistoriskt intressanta Höjdhagen i Gustavsberg.
Här erbjuds ett lugnt och naturnära boende i en uppvuxen och grönskande miljö, samtidigt som du har nära till allt vardagen kräver.
Huset är välplanerat och fördelat på tre sovrum, vardagsrum, kök, badrum, extra wc samt tvättstuga. Här finns även garage och ett separat bastuhus – en uppskattad extra kvalitet som ger möjlighet till avkoppling året runt.
Från huset nås en härlig altan, delvis under tak, som blir en naturlig plats för både morgonkaffet, middagar och umgänge med familj och vänner.
Den uppvuxna och lummiga trädgården omger huset och bjuder på perenna rabatter och etablerade buskage som ger tomten en ombonad och grönskande karaktär. Tillsammans med den fint sluttande tomten och altanen skapas flera fina platser för avkoppling, umgänge och trädgårdsliv. Här finns gott om plats för lek, odling och sköna stunder utomhus.
Höjdhagen är ett underbart och trivsamt område i Gustavsberg, präglat av blandad bebyggelse och ett stort kulturhistoriskt riksintresse. Området växte fram under början av 1900-talet, då flera flerfamiljshus uppfördes och omgavs av praktfulla trädgårdar. Under 1960-talet förtätades området med mindre villor, ritade av arkitekten Olof Thunström för familjer. Den historiska bebyggelsen tillsammans med grönskan skapar en härlig atmosfär där känslan av svunnen tid fortfarande är påtaglig.
Naturen och fina strövområden samt löparspår finns alldeles inpå knuten, vilket gör det enkelt att komma ut och njuta av de vackra omgivningarna. I området finns Ekedalsskolan, en gammal byskola med klasser från förskoleklass till årskurs 5. För de äldre barnen finns även Kvarnbergsskolan inom kort promenadavstånd.
Med en kort promenad når man Gustavsbergs charmiga hamnområde, ett levande område med restauranger, caféer, butiker, vårdcentral, gästhamn och Gustavsbergs Konsthall. I Gustavsbergs Centrum finns ytterligare ett brett utbud av service med bland annat mataffär, banker, Systembolaget, restauranger, småbutiker och tandläkare. Här finns även den stora knutpunkten för bussarna som trafikerar Värmdö och Gustavsberg samt vidare mot Nacka och Slussen.
Gustavsberg har genomgått en spännande utveckling från traditionellt brukssamhälle till modern småstadsidyll, samtidigt som den historiska karaktären och närheten till naturen finns kvar. För den aktiva familjen finns ett stort utbud av fritidsmöjligheter. Gustavsbergsbadet erbjuder flera bassänger och en äventyrsavdelning med bland annat vattenrutschbanor. Här finns även möjlighet till friskvård, motion och avkoppling i relaxavdelningen med bubbelpool, bastu och ångbastu.
Närmaste större idrottsanläggning är Ekvallen, med bland annat sporthall, ishall, uterink under tak, konstfrusen bandyplan, tennishall och sommartid en 11-manna grusplan. För hästintresserade finns flera ridskolor i området, bland annat Gustavsbergs Ryttarsällskap som håller till i attraktiva Farsta Slottsvik, strax bakom hamnen.
Här finns också fina möjligheter till promenader och motion längs Baggensfjärden, med stråk som leder vidare mot Hålludden och Tjustvik. Sammantaget erbjuder Öjdhagen en fin kombination av historisk charm, grönska, närhet till vatten, goda kommunikationer, service och ett rikt utbud av aktiviteter – ett område där det är lätt att trivas.
Höjdhagen är ett område med en alldeles egen karaktär, där kulturhistoria, grönska och gemenskap möter ett bekvämt vardagsliv. Ett boende för dig som söker lugnet och vill ha naturen runt hörnet utan att behöva kompromissa med närheten till service, skolor och kommunikationer.
Foto: Lotta, Camera Lucida








































