
1/28

3 695 000 kr
3 995 000 kr-8 %
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Antal rum
4 rum
Boarea
110 m²
Energiklass
C
Driftkostnad
13 200 kr/år
Premium
Uteplats
Här bor du i en mycket fin och lättskött villa i bostadsrättsform, med ett attraktivt hörnläge i omtyckta Laröd. Kombinationen av eget hus och föreningens bekvämligheter gör vardagen enkel – här finns tillgång till garage eller carport, gästparkeringar, laddplatser, lekplats och trivsamma gemensamma ytor. Här bor du i ett av Brf Hölassets fristående hus, men otroligt tillbyggt uterum och trädgård som sträcker sig runt hela huset.
Du välkomnas in i en hall med klinkergolv och genomgående ljus som direkt ger en känsla av ett hem som är väl omhändertaget. Här finns plats att landa, och från hallen leder trappan vidare upp till övre plan. På entréplanet finns även en helkaklad WC/dusch med fönster som släpper in dagsljus. Badrummet är smakfullt utfört med dusch, wc och handfat i en stil som håller över tid. En rymlig klädkammare/förråd ger bra möjligheter till förvaring.
Vidare in öppnar bostaden upp sig i sociala ytor där vardagsrum och matplats möts. Här finns gott om plats för både soffgrupp och större middagar, och för den som önskar finns möjlighet att skapa ytterligare ett sovrum genom att dela av rummet. Från vardagsrummet kliver du ut i det inglasade uterummet – en uppskattad plats stora delar av året. Här ryms både matgrupp och loungemöbler, och när skjutpartierna öppnas upp fortsätter ytan ut på trädäcket. Ute väntar plats för grill, matmöbler och ett platsbyggt utekök med bänkskiva och vatten – en inbjudande miljö för långa sommarkvällar med familj och vänner.
Köket går i vitt med moderna skåpluckor och slitstarkt klinkergolv. Här finns bra arbetsytor och förvaring, och den maskinella utrustningen består av fullhöjd kyl, spishäll med ugn, fläkt och diskmaskin. Från köket, liksom från uterummet, nås tvättstugan med groventré – ett praktiskt utrymme som underlättar vardagen. Här finns en fullstor frys, tvättmaskin, torktumlare, vask med arbetsyta och gott om förvaring, samt husets tekniska installationer. Planlösningen på entréplanet är genomtänkt, där du kan röra dig smidigt mellan vardagsrum, uterum, kök och tvättstuga i ett naturligt flöde.
En trappa upp möts du av en möblerbar hall som passar utmärkt som arbetsplats eller läshörna. Här finns tre sovrum i bra storlek, alla med fint ljusinsläpp och behagliga färgval. Det ena sovrummet har tillgång till en mycket stor klädkammare, som antingen kan behållas som den är eller integreras i rummet för att skapa ännu mer yta. På detta plan finns också ett rymligt badrum med kakel och klinker i grått och vitt, utrustat med dusch, handdukstork, kommod och spegel. Ett takfönster släpper in dagsljus och bidrar till en luftig känsla. Dessutom finns två mindre vindsutrymmen som ger extra förvaring.
Husen byggdes 1992 och föreningens fastigheter är välskötta och i gott skick, fiberbredband är installerat. Laröd är ett naturnära område strax norr om Helsingborg, där du har nära till både skog, öppna landskap och hav. I närheten ligger Sofiero slott med sina uppskattade parker, utställningar och konserter, samt Larödbaden som lockar till bad under sommarhalvåret. I området finns skola F–9, vårdcentral, mataffär, restaurang, gym och ett rikt utbud av fritidsaktiviteter. Kommunikationerna är goda med buss in till centrum.
Välkommen att anmäla intresse för visning! Tillträde sker efter överenskommelse.


























