
1/39

5 900 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
61 m²
Tomtarea
4 926 m²
Driftkostnad
45 057 kr/år
Biarea
59 m²
Byggår
1970
Premium
I natursköna Slätviken strax utanför Torshälla finner ni denna charmiga timmervilla med högt och fint läge samt en rogivande utsikt över vattnet.
Här erbjuds en sommaridyll med genuin känsla, där natur, lugn och sjönära liv harmonierar på bästa sätt.
Bostadens övre plan bjuder på ett trivsamt vardagsrum med vackra golvtiljor, stämningsfull öppen spis och utgång till den härliga altanen. Härifrån njuter ni av en fantastisk vy över Slätviken – en perfekt plats för morgonkaffet, långa sommarkvällar och umgänge med familj och vänner. På samma plan finns även ett trevligt och lantligt kök med härligt ljusinsläpp, ett sovrum samt badrum.
På nedre plan finns ytterligare ett sovrum/allrum som passar utmärkt för gäster eller som extra sällskapsyta.
Här finns också tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare samt en stilren helkaklad dusch med wc.
På den trevliga tomten finns ett inbjudande orangeri med plats för både odling och sociala stunder – ett rum som förlänger årstiderna och skapar en unik atmosfär året om.
Detta är ett hem för er som söker charm, sjöutsikt och livskvalitet i en rofylld miljö med närhet till både natur och Torshälla/Eskilstuna.
Välkommen att kontakta mäklaren för mer information!






































