
1/30

2 650 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
108 m²
Tomtarea
692 m²
Energiklass
D
Driftkostnad
43 900 kr/år
Uteplats
En gedigen villa med ett mycket trevligt läge, lugnt belägen på hörntomt med fin utsikt över Värnamo. Här bor du med närhet till stadens utbud, samtidigt som läget ger en känsla av lugn och avskildhet.
Villan omfattar 108 kvm boarea och 130 kvm biarea och är uppförd i ett plan med källare. På entréplanet finns fyra rum, varav tre sovrum, samt badrum, kök och vardagsrum. De generösa ytorna ger goda möjligheter att skapa ett hem efter egna önskemål. I källaren finns ytterligare utrymmen, bland annat en bra gillestuga/vardagsrum med eldstad, och här finns även möjlighet att skapa ytterligare ett sovrum.
Till fastigheten hör ett fristående garage och tomten har ett fint hörnläge. Det finns dessutom möjlighet att gräva ut och skapa en suterränglösning, vilket ger ytterligare potential att utveckla huset och ta tillvara på läget. Huset är gediget men det finns ett underhållsbehov.
Det här är ett hus för dig som ser möjligheterna. Med bra ytor, både på entréplan och i källaren, och ett läge som är svårt att skapa i efterhand finns goda förutsättningar att renovera och forma bostaden helt efter egen stil och behov.
Framför allt är det läget som gör Grusgropsvägen 2 intressant, ett lugnt och eftertraktat område, nära Värnamo stad och med fin utsikt från bostaden.






























