
1/34

895 000 kr
Bostaden är kommande
Bostaden förbereds inför försäljning och kan säljas innan den publiceras som till salu. Kontakta mäklaren om du är intresserad, så att du inte riskerar att missa din chans.Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
5 rum
Boarea
120 m²
Tomtarea
1 226 m²
Driftkostnad
38 670 kr/år
Biarea
120 m²
Byggår
1961
Välkommen till detta trivsamma enplanshus med källare, högt och fint beläget längs Rättarevägen uppe på Västa i Grängesberg. Här bor du i ett lugnt och naturnära läge med närhet till skog, motionsspår och fritidsaktiviteter, samtidigt som huset erbjuder generösa ytor och en bekväm vardag.
Bostaden omfattar 120 kvm per plan och har en genomtänkt planlösning med sociala ytor i fokus. Entréplanet bjuder på ett rymligt kök med gott om förvaring, köksö och en fin maskinell standard som delvis öppnar upp mot matplats och vardagsrum, vilket skapar en luftig och inbjudande känsla. I vardagsrummet finns en öppen spis med insats som bidrar med både värme och trivsel under årets kallare månader. Härifrån nås även den soldränkta altanen i härligt söderläge, en perfekt plats för avkoppling och umgänge. På entréplanet finns dessutom tre sovrum, ett badrum med duschkabin samt en separat wc i hallen. Källarplanet erbjuder stora och användbara ytor med en rymlig gillestuga/inrett rum som passar utmärkt som allrum, hobbyrum eller tonårsavdelning. Här finns även tvättstuga, pannrum samt flera förrådsutrymmen som ger goda förvaringsmöjligheter. Huset värms upp via bergvärme installerad 2019, vilket ger en energieffektiv och bekväm driftsekonomi.
Den öppna och trevliga trädgårdstomten om drygt 1 200 kvm erbjuder gott om plats för lek, odling och sociala aktiviteter. Läget är särskilt attraktivt för den som uppskattar natur och friluftsliv, med kort avstånd till skog och natur, Grotfallets skidstadion, Svanskogens golfbana och flera fina rekreationsområden. Ett välskött och rymligt hem med naturnära läge, låga driftkostnader och gott om plats för hela familjen.

































