
1/45

2 595 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
6 rum
Boarea
128 m²
Tomtarea
1 500 m²
Driftkostnad
52 742 kr/år
Premium
Välkommen till ett trivsamt och välplanerat hem med generösa ytor och stor potential. Ett hem som passar dig som söker ett långsiktigt och harmoniskt boende i naturnära miljö på en lugn återvändsgata.
Köket blir snabbt hemmets naturliga samlingspunkt med gott om arbetsytor, bra förvaring och plats för en större matgrupp. Här finns även ett rymligt vardagsrum med plats för både soffgrupp och umgänge, där stora fönsterpartier ger ett härligt ljusinsläpp och skapar en varm och trivsam atmosfär. Uteplatsen nås från både kök och vardagsrum vilket skapar en naturlig förlängning av hemmets sociala ytor.
Bostaden erbjuder fyra sovrum i varierande storlek och lämpar sig väl för barnfamiljen eller för dig som vill kombinera sovrum med hemmakontor eller gästrum. Här finns även praktiska utrymmen som tvättstuga, separat WC och badrum som gör vardagen smidig och funktionell.
I husets nedre plan finns en generös gillestuga som fungerar utmärkt som extra allrum, hobbyrum eller tonårsdel samt mycket goda förvaringsmöjligheter. Här finns även ett badrum med dusch och bastu.
Tomten om cirka 3 600 kvm erbjuder gott om plats för lek, odling och avkoppling. Den insynsskyddade och lummiga trädgården pryds av flera äppelträd och skapar en rofylld miljö för hela familjen. På tomten finns även ett dubbelgarage.
Latorp är ett populärt och familjevänligt område omgivet av vacker natur och närhet till Kilsbergen. Här bor ni lugnt och naturnära samtidigt som Örebro nås på cirka 20 minuter med bil. Området uppskattas för sina fina promenad- och friluftsmöjligheter, närheten till naturreservat och ett aktivt föreningsliv. För barnfamiljen finns både förskola och skola i området, med Latorps skola (F–3) och Vintrosa skola (F–6) inom bekvämt avstånd. Även ICA Nära Vintrosa finns endast cirka 3 km bort.
Kontakta ansvarig mäklare Elvira Jansson för mer information eller bokning av visning.











































