
1/68

8 900 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
6 rum
Boarea
139 m²
Tomtarea
1 510 m²
Driftkostnad
79 704 kr/år
Biarea
135 m²
Byggår
1939
Nu saluförs ett trivsamt och fint renoverat hus i Sunnersta, ett stenkast till Sunnerstabadet och fina promenadstråk längs med Mälaren. Husets totala yta om 274 kvm ger möjlighet till många sovrum att nyttja för den stora familjen. Här ges låg uppvärmningskostnad tack vare bergvärme. Nuvarande ägare hyr ut det lilla timmerhuset på gården vars intäkt bidar till finansiering av hela driftskostnaden för fastigheten.
Entréplan ger välkomnande stor hall, fem rejäla sovrum, två badrum samt vardagsrum med bred öppning mot kök. Köket är stort och luftigt och inrymmer många middagsgäster. Härifrån når du en njutbar altan med sjöglimt. Källarplan erbjuder rymlig gillestuga med generösa fönster och mysig eldstad, det perfekta sällskapsrummet för familjen. Vidare finns två rum som idag används som sovrum, tvättstuga, pannrum, matkällare samt diverse förråd varav det ena med källaringång.
Gläds av en stor villatomt om 1 510 kvm omgärdad av staket och häck. Här finns fria ytor för lek och bollspel och du njuter av två härliga altaner, en i anslutning till huset i soligt söderläge och med sjöglimt och den andra integrerad med poolen med sol från från morgon till kväll. Elbilsladdare och fiber finns installerat.
Barnvänliga och populära Sunnersta, med goda buss- och cykelkommunikationer till city, har både fina naturområden och sjönära omgivningar. Från Jägarvägen har du promenadavstånd till skola F-5, flera förskolor, affär och restaurang och i närheten finns också mysiga badvikar samt Skarholmens marina vid Mälaren. Vintertid erbjuds långfärdsskridskoåkning, skidspår, pulkabacke och slalombacke. För den idrottsintresserade som önskar vara med i en klubb/förening finns flertalet sporter att utöva såsom bordtennis, fotboll, slalom, segling, orientering och gymnastik mm vilket brukar uppskattas hos många barnfamiljer.
Välkommen att boka dig för visning!



































































