
1/69

18 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
7 rum
Boarea
172 m²
Tomtarea
2 233 m²
Energiklass
E
Driftkostnad
52 965 kr/år
Premium
Varmt välkomna till en sann historisk idyll, högt belägen på Idunahöjden där solen följer dig från morgon till kväll och utsikten sveper milsvid över Stockholms inlopp. Här tronar Villa Fagerås från 1860 i ett fritt och härligt söderläge – en plats att förälska sig i, varje dag.
Här erbjuds inte bara ett hem med själ, karaktär och historia, utan även en generös outnyttjad byggrätt för den som vill utveckla vidare (se detaljplan).
Redan vid första steget in möts du av ett ljusflöde från de vackra spröjsade fönstren, som tillsammans med den charmiga verandan och de omsorgsfullt bevarade originaldetaljerna skapar en varm och inbjudande atmosfär.
Bostaden omfattar totalt 172 (boa) + 48 (bia) kvadratmeter fördelade på sju rum och kök. Entréplanet bjuder på en elegant sällskapsdel med tre rum i fil – Här finns även ett platsbyggt bibliotek med vackert kassettak i original, en stämningsfull matsal med klassiska väggfält samt ytterligare ett sällskapsrum med en praktfull kakelugn. Det lantliga köket i vitt är utrustat med vedspis, bra med förvaring samt mycket arbetsyta, en naturlig samlingspunkt för både matlagning och fest. Här finns också hall med gästtoalett och gott om förvaring, samt ett gästrum och en praktisk tvättstuga.
En vacker trappa leder upp till det övre planet där tre charmiga sovrum väntar, varav ett bjuder på en hänförande sjöutsikt. Här finns även ett smakfullt och tidlöst badrum med badkar.
Tomten är en grönskande oas i etage, med uppvuxna planteringar, lummiga buskage, plana gräsytor, flaggstång och flera härliga uteplatser för soliga dagar och ljumma kvällar. På tomten finns dessutom ett charmigt lusthus samt två förråd, varav ett är isolerat. Gott om parkeringsmöjligheter för flera bilar.
Detta är ett naturnära och barnvänligt område, det finns underbara promenadstråk längs Mölna nere vid vattnet.
På gångavstånd finner du Skärsätra Torg med ett brett utbud av service såsom saluhall, samt ett flertal take-away restauranger.
Närhet till kommunikationer (Lidingöbanan och buss). I området finns förskola, skola och fritidsgård. I närheten finns ICA Kvantum och Willys.
Ett sällsynt tillfälle att förvärva ett charmigt och gediget 1800-talshus med oslagbart läge på Lidingö.
Hoppas vi ses på visning!




































































