
1/55

2 375 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
8 rum
Boarea
164 m²
Tomtarea
1 064 m²
Driftkostnad
31 301 kr/år
Premium
Vid passagen genom porten mot Köpmangatan i Mörbylånga så märker man tidigt att detta är en dold pärla mitt i den äldre delen av köpingen. Här har olika familjer och verksamheter varvats genom åren. Huset som idag är ett 2-familjshus är gediget uppfört och är inrett med två bostäder (en lägenhet i varje plan). Däremot har nuvarande ägare disponerat dem som en och samma bostad. Men nästa ägare kan ändra exakt efter vilka behov som finns! Huset är uppfört 1935 i funkisstil och är ett gediget hantverk från början, som även har en stor källare (gjutna valv) under hela huset med ordentlig takhöjd. På innergården finns även en fantastik möjlighet med ett bi-utrymme om ca 100kvm i ett plan som tidigare varit plåtverkstad. Här kan nästa ägare verkligen skapa något unikt för Mörbylånga i dessa lokaler!
Mörbylånga och den äldsta delen av denna köping är både charmig och trivsam. Här bor man nära det mesta och mellan människorna i byn är det i regel också nära! Serviceutbudet är precis vad många behöver ICA, Apotek, Hälsocentral, Bygghandel, Optiker och Café såklart!
Dessutom både förskola och skola F-9 på gångavstånd. Busshållplatsen är runt hörnet och med linjebuss intill Kalmar C går det smidigt och med regelbundna turer.
* Luft/Vatten Värmepump installerad 2024
* Utvecklingsbar verkstad om ca 100kvm.
* Möjligheter att nyttja bostaden som 2-familjshus!
* Utmärkt läge längs med huvudgatan i trivsamma köpingen!
Varmt välkommen på visning!





















































