
1/79

21 500 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
9 rum
Boarea
267 m²
Tomtarea
6 989 m²
Biarea
61 m²
Byggår
1910
Premium
På en av Norra Lagnös mest eftertraktade adresser väntar ett hem som sällan kommer ut på marknaden. En elegant sekelskiftesvilla med internationell känsla, privat sjötomt, generöst gästhus och en av områdets mest imponerande brygganläggningar om ca. 200 kvm, allt med Stockholms inlopp som ständig kuliss.
Vissa hem imponerar med sin storlek. Andra med sitt läge. Det här är en fastighet som erbjuder något betydligt ovanligare, möjligheten att leva två helt olika liv, på samma adress.
Bakom den ståtliga sekelskiftesvillan breder en privat och omsorgsfullt anlagd trädgård ut sig. Här råder ett stilla lugn där fågelsången från den angränsande skogen blir en naturlig del av vardagen. De generösa altanerna binder samman huset med trädgården och skapar flera självklara platser för umgänge, avkoppling och långa middagar under bar himmel. Orangeriet förlänger säsongen från tidig vår till sen höst, uteköket blir sommarens naturliga samlingspunkt och spabadet erbjuder avkoppling året runt. Vackra planteringar, stora gräsytor och den insynsskyddade tomten mot allmänning ger en känsla av att naturen fortsätter långt bortom den egna fastigheten.
Fastigheten erbjuder även ett generöst gästhus med två rum, med utgång till spabadet. Här finns idag en exklusiv golfstudio, men utrymmet kan enkelt anpassas efter nästa ägares livsstil som gym, relax, ateljé, eller ett eget utrymme för tonåringar.
Men fastigheten har ytterligare en dimension.
Snett över vägen leder en charmig stig och trappor ner mot vattnet. Sakta öppnar sig landskapet och framför dig väntar den egna sjötomten, en plats som känns som ett privat skärgårdsparadis.
Den imponerande brygganläggningen om närmare 200 kvadratmeter blir under sommarhalvåret hemmets självklara hjärta. Här börjar morgonen med ett dopp från badstegen, båten ligger alltid redo för dagens utflykt och kvällarna avslutas med middagar i solnedgången medan vattnet glittrar bara några meter bort. Här finns gott om plats för både familj, gäster och flera båtar, samtidigt som bryggdäcket erbjuder generösa ytor för sol, bad och sociala tillställningar. I brygghuset finns dessutom en vedeldad bastu med tillhörande relaxavdelning, en plats att njuta av året om, där vinterhalvårets bastubad och svalkande dopp blir minst lika uppskattade som sommarens långa dagar vid vattnet.
Det är just samspelet mellan dessa två miljöer som gör fastigheten så speciell. Ena stunden njuter du av den privata villaträdgårdens lugn, nästa sitter du längst ut på bryggan med havsbrisen i ansiktet. Två olika världar sammanbundna i denna fastighet.
Inne i huset fortsätter upplevelsen med samma omsorg om detaljerna. Entrén och inre hallen med den vackra trappan sätter tonen direkt. Genomgående möts du av generösa sällskapsytor, gedigna materialval, vackra listverk och ett fantastiskt ljusinsläpp. Matsalen med utsikt över vattnet, biblioteket med sina platsbyggda bokhyllor, den värmande eldstaden och den charmiga vinkällaren skapar tillsammans ett hem med en själ och en atmosfär som är svår att återskapa.
Det här är inte bara ett hus vid vattnet.
Det är en plats där livet får ta plats. Där sommardagarna tillbringas på bryggan, höstkvällarna framför brasan, vinterhelgerna i spabadet och vårens första middagar serveras i orangeriet. Ett hem som följer årstidernas rytm och som erbjuder en livskvalitet få fastigheter kan mäta sig med.
Välkommen till en skärgårdsegendom på sjötomt där varje dag bjuder på det bästa av två världar.












































































