
1/27

19 000 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
9 rum
Boarea
214 m²
Tomtarea
936 m²
Energiklass
F
Driftkostnad
96 318 kr/år
Biarea
9 m²
Byggår
1984
Plus
Balkong
Uteplats
Ett landmärke på Lotsberget – skärgårdsdröm med panoramautsikt över Kastellet och Vaxholmsfjärden
På Vaxholms högsta och mest eftertraktade höjder, där de historiska lotsstugorna möter skärgårdens storslagna landskap, ligger denna exceptionella villa om totalt nio rum varav 5 är sovrum. Fastigheten kombinerar modern arkitektur med kulturhistorisk charm och erbjuder en boendemiljö som saknar motstycke i Vaxholm.
Redan vid entrén möts man av en utsikt som tar andan ur de flesta. Genom de generösa fönsterpartierna ramas Vaxholms Kastell, Redutten och den glittrande Vaxholmsfjärden in som levande tavlor. Arkitekten Björn Malmström har med stor fingertoppskänsla placerat fönster och siktlinjer för att skapa en ständig närvaro av hav, himmel och skärgårdsnatur.
Sociala ytor med eldstaden som hjärta
Entréplanet präglas av ljus, rymd och en genomtänkt öppen planlösning där kök, matplats och vardagsrum flyter samman i en elegant helhet. Mellan vardagsrummet och köket står den magnifika murade eldstaden, som skapar både karaktär och värme och blir den naturliga samlingspunkten för familj och gäster.
Det rymliga köket erbjuder vita snickerier, exklusiva arbetsytor i svart granit och ytterligare en matplats intill den charmiga vedspisen. Från den separata köksentrén når man direkt den insynsskyddade trädgården med en fantastisk syrenberså och den platsbyggda uteplatsen som vackert följer bergets konturer i soligt sydvästläge – en perfekt plats för långa sommarmiddagar och avkopplande stunder i kvällssolen.
På entréplanet finns även ett helkaklat duschrum för gäster, tvättstuga med egen utgång till bastun samt goda förvaringsmöjligheter.
Historisk lotsstuga från 1740
En av fastighetens mest unika kvaliteter är den varsamt integrerade lotsstugan från 1740-talet, som sammanbyggts med huvudbyggnaden. Här möts historiens själ och dagens komfort på ett sätt som skapar en alldeles särskild atmosfär.
Lotsstugan erbjuder ett rymligt vardagsrum med kakelugn och en charmig glasveranda med utsikt över omgivningarna. På det övre planet finns två väl tilltagna sovrum. Här finns även ett helkaklat duschrum och separat toalett, vilket gör byggnaden idealisk för gäster, generationsboende eller egen verksamhet.
På det övre planet i huvudbyggnaden finns tre sovrum, samt ett generöst badrum. Mellan rummen ligger en unik sällskapsdel med en imponerande glasad vägg mot Kastellet och Vaxholmsfjärden.
Tack vare stora fönsterpartier på båda sidor av våningsplanet flödar dagsljuset genom hela huset och skapar en luftig och harmonisk känsla året om.
Tornrummet – Vaxholms bästa utsikt
Högst upp i huset väntar den absoluta kronjuvelen – det spektakulära glasade tornrummet med direkt utgång till balkong. Omgivet av glaspartier erbjuder det en hänförande 360-graders panoramavy över Vaxholm med takåsar, Kastellet, den glittrande fjärden och båtlivet i den omgivande skärgården.
Från balkongen breder samma vy ut sig i full skala. Här kan man följa segelbåtarna som passerar på fjärden, njuta av solnedgångar över vattnet och uppleva ett av Vaxholms mest exklusiva utsiktslägen. Balkongen fungerar som ett extra vardagsrum under sommarhalvåret och erbjuder en miljö som få bostäder kan konkurrera med.
Detta är en fastighet för den som söker något utöver det vanliga – ett hem där arkitektur, historia, utsikt och livskvalitet samverkar på högsta nivå.
Välkommen att kontakta mäklaren för att boka privatvisning!
Fastighetsmäklare Lee Jernberg
070-541 79 67

























