
1/15

1 850 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
1 240 m²
Driftkostnad
68 900 kr/år
Antal besök
280
Charmig hyresfastighet i Sennan – två lägenheter och goda utvecklingsmöjligheter
Välkommen till denna trivsamma och välvårdade hyresfastighet i hjärtat av Sennan, ett lugnt och naturnära samhälle strax utanför Halmstad. Här kombineras charmigt boende, praktiska ytor och stora möjligheter.
Fastigheten omfattar två ljusa och rymliga lägenheter:
2 rok om 65 kvm på entréplan, med välplanerade ytor och trevlig atmosfär.
2 rok om 75 kvm på plan två, med generös takhöjd och utsikt över de natursköna omgivningarna.
1 st garage
Uppvärmningen sker via luft/vatten-värmepump, vilket bidrar till en energieffektiv och behaglig drift året runt.
I markplan finns även en mindre lokal, som tidigare nyttjats som postutlämning och som idag står vakant. Lokalen lämpar sig väl för kontor, butik, serviceverksamhet eller hobbyverksamhet – här finns många möjligheter och även möjlighet att addera till en hyreslägenhet om ca 45 kvm.
På fastigheten finns dessutom en fristående ekonomibyggnad. Byggnaden passar utmärkt som garage, lager eller för mindre verksamhet och ger fastigheten ytterligare användnings- och utvecklingspotential.
Fastigheten ligger i lugna Sennan, omgivet av vacker natur och med närhet till service i Åled och Oskarström. Här bor man med rofyllt läge men ändå med goda förbindelser till både Halmstad och inlandet.
Sammanfattning:
* Två trivsamma lägenheter (2 rok om 65 kvm & 75 kvm)
* Energieffektiv luft/vatten-värmepump
* Mindre vakant lokal – tidigare postutlämning
* Ekonomibyggnad med stor potential
* Naturnära läge i Sennan
* Service finns i Åled och Oskarström














