
1/20

600 000 kr
695 000 kr-14 %
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidsboende
Upplåtelseform
Annat
Antal rum
2 rum
Boarea
28 m²
Driftkostnad
547 kr/år
Byggår
1976
Antal besök
849
Premium
Uteplats
- Fritt läge mot öppna fält
- Ingen granne direkt bakom tomten
- Vidsträckt utsikt över åkermark och grönska
- Intill naturreservat och fina promenadstråk
- Nära Hallsfjärden och Bränningeviken
- Stor, blomstrande trädgård med gott om odlingsmöjligheter
- Kort gångavstånd till parkering och servicebyggnad
- Goda kommunikationer till Södertälje, Järna och Stockholm
Välkommen till Stuga 15 i omtyckta Solängens koloniförening – en välskött kolonistuga med ett av områdets mest unika lägen. Här öppnar sig tomten mot det omgivande jordbrukslandskapet, vilket ger en härlig känsla av frihet, ljus och rymd. Det är en av få lotter i området som saknar kolonistugor direkt bakom tomten, vilket skapar ett ovanligt lugnt och insynsskyddat läge.
Den lummiga trädgården är en av stugans stora tillgångar. Här samsas blommande perenner, buskar och träd med välskötta gräsytor och gott om plats för både odling och avkoppling. Stensatta gångar leder genom trädgården och binder samman de olika uteplatserna, där du kan följa solen eller slå dig ner i skuggan under fruktträden.
Den generösa, takförsedda verandan blir ett naturligt extrarum under sommarhalvåret och erbjuder en trivsam plats för måltider, umgänge eller en lugn stund med utsikt över den grönskande trädgården.
För den odlingsintresserade finns dessutom ett trivsamt växthus som förlänger odlingssäsongen och ger fina möjligheter att odla allt från tomater och gurkor till kryddor och blommor. Tillsammans med den välskötta trädgården skapar det en miljö där odlingsglädjen får blomstra.
Stugan är omsorgsfullt omhändertagen med en nymålad fasad och ett bytt tak, vilket ger ett välskött intryck och gör att du kan fokusera på att njuta av sommarlivet från första dagen.
Läget är svårslaget för dig som uppskattar natur och friluftsliv. Direkt utanför området väntar naturreservatet Öbacken–Bränninge med vackra skogsstigar och promenadleder. På bekvämt avstånd finns även Hallsfjärden och Bränningeviken med möjligheter till bad, fiske och rekreation.
Samtidigt bor du med smidiga kommunikationer. Det är nära till parkering, bussförbindelser och vidare till både Södertälje, Järna och Stockholm.
Här får du ett riktigt sommarparadis där den öppna utsikten, den blomstrande trädgården och det rofyllda läget skapar en plats att längta till – år efter år.
Merparten av de inventarier som finns i stugan på tillträdesdagen ingår i köpet, om inget annat överenskommits mellan säljare och köpare.
Om Solängens koloniförening
Solängens koloniförening är belägen söder om Pershagen, med närhet till både Bränningeviken och naturreservatet Öbacken–Bränninge. Det naturnära området består av omkring 60 kolonilotter med storlekar mellan cirka 370 och 700 kvm.
Föreningen grundades 1998 och erbjuder en trevlig och välskött miljö med odlingslotter, fruktträd, bärbuskar och blomstrande trädgårdar. Medlemmarna har tillgång till kommunalt sommarvatten, el, sophämtning samt en servicebyggnad utrustad med dusch, toaletter, bastu och tvättmöjligheter. På området finns även ett föreningshus där olika aktiviteter anordnas och som kan hyras för privata sammankomster.
Viktig information
Kolonilotten upplåts med arrenderätt och stugan är uppförd på ofri grund, vilket innebär att marken inte ägs utan arrenderas via föreningen. Eftersom fastigheten inte kan belånas på vanligt sätt är traditionella bolån normalt inte möjliga. Förvärvet finansieras därför oftast med egna medel eller genom annan typ av finansiering.
För att kunna överta kolonilotten krävs medlemskap i Solängens koloniförening samt styrelsens godkännande enligt föreningens stadgar. Arrenderätten regleras genom ett separat arrendeavtal mellan föreningen och medlemmen.
Den som avser att köpa kolonilotten rekommenderas att i god tid sätta sig in i föreningens stadgar, ordningsföreskrifter och gällande arrendevillkor innan köpet genomförs.


















