
1/37

2 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
67 m²
Tomtarea
3 085 m²
Driftkostnad
33 369 kr/år
Premium
Uteplats
Välkommen till Viktors väg 4!
Här finner ni ett fritidshus anno 1918 med två fina gäststugor som ger plats för familj & vänner. Från ovanvåningen är det vacker havsutsikt - det egna trädet skymmer sommartid - över inloppet & horisonten!
Med ett centralt läge med gång-/cykelavstånd till allt ön har att erbjuda. På lugn återvändsgata, med öppen, solig & lättskött tomt om 3 085 kvm med utrymme för lek & spel.
Huset består av på nedervåningen hall, badrum/wc/tvätt, matplats alt vardagsrum med utgång till den soliga altanen, vardagsrum alt sovrum 1 med vacker kakelugn (fn ej i bruk) och vägg i vägg ligger kök/matplats - perfekt för den som vill utforska möjligheterna till en lite öppnare planlösning. På övervåningen finner ni en hall med förvaring, sovrum 2 (genomgångsrum) samt sovrum 3 med havsutsikt. Under del av huset finns en liten källare med varmvattenberedare mm.
De båda gäststugorna i de bortre delarna av den stora tomten bör upplevas - de har var sitt praktiskt trinettkök och läckra gavlar i granit! På tomten finns även en verkstad/förråd.
Bra moderniserat med kommunalt VA och fiber med (Affärsverkens stadsnät upp till 10 000/10 000 Mbit), perfekt för den som har möjlighet att jobba hemifrån och kan förlänga sina helger, för det kommer ni vilja göra här!
Aspö är en levande och väl fungerande ö. Inom gång-/cykelavstånd har ni kommunal sandstrand, ICA-affär (öppen 9-19 dagligen med ombud för Apotek, Systembolag, spel och post), Thai-food truck, hamn/båtklubb med bryggor/ramp, Kastellet, fotbollsplan, F6-skola med intilliggande fina padelbanor & tennisbanor och inte minst gratis vägfärja till/från stan. Aspö är perfekt för en cykeltur runt och på andra sidan ön - i Djupvik - har ni sommartid mysig skärgårdstrafik både till stan och till Hasslö, så finns det en till levande ö att utforska!




































