
1/43

4 350 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
73 m²
Tomtarea
1 355 m²
Driftkostnad
27 394 kr/år
Byggår
1976
Antal besök
261
Ett härligt och mycket fint renoverat enplanshus med massor av sommarkänsla! På Södra Klostergårdsvägen 5 bor du med kort avstånd till härliga bad, båtplats och sjöbod. Huset ligger högst upp på berget med ett högt, soligt och ostört läge. Dessutom erbjuds en vacker miljö och havsutsikt. Fastigheten har tillgång till två båtplatser och en sjöbod genom samfälligheten -en dröm för dig som älskar hav, bad, båtliv och skärgården.
Bostadshuset renoverades i samband med en om-och tillbyggnation 2010 och har därefter löpande uppgraderats och underhållits väl. Hela huset upplevs vara i utmärkt skick, vilket också styrks av besiktningsprotokollet. Att fastigheten är väl omhändertagen och faktiskt är något extra känner du av redan vid ankomst. En vackert anlagd granittrappa leder från uppfarten upp till en härlig trädgård och det högt belägna huset. Utsikten är vacker och via en av flera terrasser når du bostadens entré.
Bostadens kök och vardagsrum går i öppen planlösning och taket är öppet till nock. Här är ljust, charmigt och somrigt! Hela huset är smakfullt inrett och ljuset strålar. Utsikten över natur och vatten är påtaglig. I taket sitter vitmålad träpanel och på golvet ligger en enhetlig ekparkett. I husets mitt står en braskamin i täljsten, synlig både från matsalsdelen, köket, och från vardagsrummet.
Köket är modernt och snyggt med en lätt lantlig karaktär. De sociala ytorna upplevs mycket rymliga tack vare att kök, vardagsrum och tidigare kallad storstuga går i ett, men också tack vare den generös rymden med öppet upp till nock. Stora fönsterpartier löper längs hela gaveln som vetter mot vattnet. De stora skjutdörrarna i glas skjuts åt sidan och leder ut till en av altanerna – en verkligt generös terrass med fantastisk utsikt över Rörbäcke Kile och omgivande natur.
I huvudbyggnaden finns två fina sovrum. För barn, ungdomar eller besökande familj och vänner finns ett fint fristående gästhuset, som ligger lite för sig självt på en bergsknalle, med egen stor altan. Detta hus om ca 20 kvm är högst modernt och verkligen snyggt! Det stora allrummet möbleras gärna med bäddsoffa och/ eller familjesäng. Även här känns luftigt och ljust då taket här är öppet till nock, medan ena halvan har sovloft för extra sovplatser. I andra ändan finns en mindre köksdel. Vill man installera WC så är det förberett för detta på baksidan.
Fastigheten erbjuder således generösa ytor, både inomhus och utomhus och här finns gott om plats för gemenskap men också möjlighet att dra sig undan. Tack vare flera terrasser och uteplatser kan alla hitta sin egen plats i solen och njuta ostört. Läget i området innebär att inga förbipasserande stör. Huset ligger högt utan grannar vare sig åt sidorna eller bakom, bara en fantastiskt vacker tomt med grönt och granit i dagen. Fastigheten i sin helhet andas ljus, natur och har en rogivande atmosfär.
Tomten är en härlig och lättskött naturtomt med flera uteplatser för dagens alla stunder och den är riktigt solrik, extra tack vare det höga läget. Du har en stro gräsplan nedanför, som utgör fastigeten Klostergård 1:55 (Södra Klostergårdsvägen 3) och dessa två fastigheter säljes tillsammans. På denna fastighet förbereddes 2004 för en nybyggnation och septitank grävdes ner och el och avlopp är framgrävt till tomtgräns. Om du vill ha det som det är idag utan grannar, fortsätter du att nyttja du tomten som en trädgårdstomt eller så eller bygger nytt till barn och barnbarn. I detaljplanen, som du finner under









































