
1/27

3 590 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
63 m²
Tomtarea
959 m²
Driftkostnad
30 641 kr/år
Byggår
1972
Uteplats
Drömmer du om ett eget ställe för lediga helger och långa sommardagar? Här väntar ett charmigt och lättskött fritidsboende i Farhult på Spättevägen 4 – med stor tomt, flera uteplatser och en planlösning som bjuder in till umgänge.
Det öppna sällskapsrummet är husets självklara samlingspunkt. Trätaket och den murade öppna spisen skapar en varm och ombonad känsla året om, och de stora fönsterpartierna suddar ut gränsen mellan inne och ute. Här samlas vi efter en dag i trädgården, med middagar runt bordet och lugna kvällar framför brasan när temperaturen sjunker.
Köket är ljust och funktionellt med bra arbetsytor, och de 2–3 sovrummen gör det enkelt att bjuda in familj och vänner att stanna över. Rummen kan användas flexibelt – som sovrum, gästrum eller kanske ett litet kreativt hörn för regniga dagar.
Tomten om 959 kvm ger gott om plats för lek, odling eller avkoppling i solen. På altanen njuter vi av frukost i morgonljuset och långa grillkvällar. På tomten finns även en fristående byggnad med egen altan som ger extra utrymme för gäster, hobby eller förvaring – ett fint komplement när många vill vara med.
Ett trivsamt och friköpt fritidshus från 1972 i mycket fint renoverat skick och med plats för både vila och gemenskap.
Farhult är i bygden känt för sina fina och barnvänliga bad på en lång sandstrand som ligger väl skyddat inne i Skälderviken. Från Spättevägen följer du stigen ner och når stranden på 7 min. Småbåtshamn finns också på gångsavstånd.
Buss 225 tar dig till Jonstorp och Ängelholm. Närhet till Ängelholms flygplats, ca 20-30 minuter.
Välkommen att skapa era egna sommarminnen här!


























