
1/15

2 585 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Fritidshus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
4 rum
Boarea
58 m²
Tomtarea
3 218 m²
Driftkostnad
8 917 kr/år
Byggår
1905
Antal besök
4031
Premium
NYINKOMMET - MER INFORMATION OCH BILDER KOMMER!
Charmigt havsnära och idylliskt beläget fritidshus på strandnära tomt med del i samfälld sjötomt. Brygga på sjötomten och ägaren har båt- och bilparkering på Östra Lagnö, Norra Ljusterö. Till Ljusterö går det bilfärja.
Varmt välkomna till bilfria Granö - en plats där tiden tycks gå lite långsammare i ett ostört läge och där lugnet samt naturen står i centrum och barn kan springa fritt.
Här väntar ett genuint sommarparadis om ca 58 m² med anor från 1900-talet. Stor och generös altan som sträcker sig runt halva byggnaden med sol från morgon till kväll. Även tillgång till många naturliga uteplatser på tomten.
Den vackra tomten om 3 218 m² med fruktträd och härligt varierande karaktär inbjuder till odling, sociala tillställningar eller lek och bollspel under sommaren. På tomten finns även potential till nybyggnad om man så önskar.
På fastigheten finns även i anslutning till altanen ett duschhus med varmt och kallt vatten, en friggebod, växthus och utedass.
Närhet till ytterskärgården för utflykter till klippor och skär under varma sommardagar. På Ljusterö finns mataffär och båtmack vid Klintsundet.
Vill man ha annan förströelse finns det mycket att välja av på Ljusterö. Mathem utför även leveranser till öarna.














