
1/42

2 750 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Gård/skog
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
18,9 ha
Driftkostnad
26 800 kr/år
Premium
Här har vi nöjet att förmedla en trivsam mindre gård i natursköna omgivningar, vackert belägen mellan Salbohed och Sätra Brunn.
Brohäll Gård omfattar en vacker mangårdsbyggnad, häststall, maskinhall samt cirka 19 hektar mark, fördelat på ungefär 12 hektar inägomark och cirka 7 hektar skogsmark. Marken är väl samlad kring gårdscentrum.
Fastigheten är belägen i ett öppet och rofyllt landskap med spridd bebyggelse, omgivet av åkermark och vacker natur. Här ges möjligheten till ett rikt och hållbart liv på landet, med utrymme för småskalig djurhållning, odling och skogsbruk. På maskinhallen finns dessutom en solcellsanläggning som bidrar till att hålla ner driftskostnaderna.
Mangårdsbyggnaden har ett behov av modernisering, men erbjuder samtidigt en utmärkt grund för att med relativt enkla medel skapa ett mycket trivsamt och charmigt boende.
Stallet rymmer två fullstora boxar samt lösdrift, och betesmarken ligger samlad intill gårdens byggnader – ett faktum som gör fastigheten väl lämpad för hästhållning.
Sammanfattningsvis en välarronderad och lättskött gård i ett levande landsbygdsområde, med bekvämt pendlingsavstånd till både Västerås och Sala.
Varmt välkommen att kontakta oss för mer information!









































