
1/7

1 100 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Gård/skog
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
102 ha
Premium
Skog och jakt i Jorm! Naturskönt belägen omgiven av de omkringliggande fjälltopparna med utsikt åt både Stora Blåsjön och Jormvattnet! Fastigheten erbjuder mycket goda jaktmöjligheter på stor areal om ca 13 000 ha, i klassisk fjällnära terräng med hög vildmarkskaraktär. Skogsmarken omfattar 36 ha med ett virkesförråd om 2 650 m³sk. Fastigheten ingår i större viltvårdsområde som förfogar över ca 13 000 ha.
Här finns fantastiska möjligheter för rekreation i storartad natur med dom omkringliggande fjällen som fond och sjöarna Lill-Jorm och Stor-Blåsjön endast ett stenkast bort.
Mycket lämplig fastighet för den ”nya” skogsägaren som söker mindre skogsfastighet med goda jaktmöjligheter. Fastigheten erbjuder skog i alla åldersklasser vilket ger en ägare valmöjlighet i sitt egna brukande.






