
1/30

4 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1.5 rum
Boarea
49 m²
Våning
2, hiss finns ej
Avgift
3 629 kr/mån
Driftkostnad
6 360 kr/år
Plus
Lägenheten disponeras som 2 rok.
Välkommen till denna smakfullt renoverade 1,5:a i charmig 1920-talsfastighet vid Thorildsplan. Bostaden är i absolut toppskick och har nyligen totalrenoverats med noggrant utvalda material, stilrena färgsättningar och vackra originaldetaljer såsom stuckaturer, plankgolv och spröjsade fönster.
Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en luftig och social yta med gott om plats för både soffgrupp och matbord. Köket är modernt och fullt utrustat med integrerade vitvaror och generös förvaring. Sovrummet rymmer dubbelsäng och har tillgång till klädkammare, och bostaden erbjuder totalt mycket bra förvaringsmöjligheter.
Badrummet håller hög standard med stilrena materialval, golvvärme och handdukstork. Den genomgående höga takhöjden förstärker den ljusa och eleganta känslan.
Från trapphuset når ni direkt den lummiga och välskötta innergården – en grön oas med sittgrupper och grillplatser, exklusivt för föreningens medlemmar. Här kan ni njuta av både soliga och skuggiga platser, perfekt för avkoppling eller sociala tillställningar.
På Geijersvägen bor ni med ett oslagbart läge – endast en minut från tunnelbanan och med närhet till både stadspuls och natur. Promenadavstånd till Fridhemsplan, badklipporna vid Kristineberg, shopping i Lindhagen Galleria samt populära stråk som Hornsbergs strand.
Bostaden är belägen i HSB Brf Kalkonen – en av Stockholms största och äldsta bostadsrättsföreningar. Fastigheterna är K-märkta och uppförda mellan 1926–1938, ritade av den välrenommerade arkitekten Sven Wallander. Föreningen äger marken, har genomfört de stora renoveringarna och erbjuder stabil ekonomi med låga avgifter samt dolda tillgångar i form av hyreslokaler. Här finns även tillgång till övernattningsrum och hobbylokaler.




























