
1/40

2 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
44 m²
Våning
5 av 5, hiss finns
Avgift
2 502 kr/mån
Byggår
1949
Förening
BRF Rovfågeln
Energiklass
F
Pris/m²
68 068 kr/m²
Antal besök
134
Premium
Balkong
Hiss
Möjlig 2a!
Bo med lugnt och lummigt läge i en av få fastigheter med hiss! Underbar gaveletta med fönster i två väderstreck samt utgång till balkongen med ett härligt läge. Här bor du högst upp i huset vilket ger en fantastisk utsikt. Väldisponerade ytor med rymligt kök med enorm funkischarm samt rejält allrum i gavel med rymlig klädkammare. Helkaklat badrum sedan stambytet och en stor välkomnande hall med förvaring i en garderob.
Huset har ett ljust och renoverat trapphus med en vacker ekport, vilket bidrar till den trevliga känslan när man kommer hem. På den gemensamma gården finns uteplatser, grill och odlingar – en plats att trivas på, både inne och ute.
Här bor man mitt i Aspuddens charmiga kvarter och lugna gator, med kort gångavstånd till Vinterviken samt härliga promenadstråk och badplatser vid Mälaren. Aspudden centrum, och dess utbud av butiker, caféer, barer och service samt tunnelbana, nås till fots på 5 minuter.
Föreningen är en av Aspuddens mest omtyckta och har god ekonomi. Stambyte skedde 2005 och har trots det en låg belåningsgrad. Medlemmarna erbjuds flera gemensamma utrymmen, bla två övernattningsrum för gäster, en föreningslokal och gemensamma uteplatser. Läs gärna mer om föreningen längre ner i annonsen.
Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid frågor och för att anmäla intresse.
Foto: Peter Kardne







































