
1/47

2 295 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
30 m²
Våning
8 av 8, hiss finns
Avgift
2 071 kr/mån
Driftkostnad
3 300 kr/år
Premium
Hiss
Välkommen till denna välplanerade och stambytta (2015–2016) etta högst upp i huset – ett ljust och insynsskyddat hem i mycket fint skick. Här erbjuds en smart planlösning där det rymliga allrummet enkelt rymmer både soffgrupp, matplats och en avskild sovalkov med plats för en mindre dubbelsäng. Tack vare det stora fönsterpartiet flödar bostaden i naturligt ljus och bjuder på en fin milsvid utsikt. Den trivsamma kokvrån har gott om förvaring bakom vita skåpsluckor och lådor, generösa arbetsytor, stänkskydd i vitt kakel samt är utrustad med kyl/frys, spis och ugn. Det stambytta badrummet från 2015–2016 är smakfullt inrett med stilrent kakel och klinker och erbjuder, dusch, WC, handfat och spegelskåp med belysning. Lägenheten har goda förvaringsmöjligheter genom flera rymliga originalgarderober och plats för avhängning i hallen samt den rymliga klädkammaren. Genomgående fina trägolv och ljusa, harmoniska färgval skapar en trivsam och inflyttningsklar bostad. Till lägenheten hör dessutom nyttjanderätt till ett förråd. Varmt välkommen till Selmedalsvägen 2 – här bor du högst upp i huset med hög boendestandard i en välskött fastighet från 1968 och en stabil, lågt belånad förening som äger marken. Med cykel tar du dig till Hornstull på cirka 15 minuter – ett trendigt område med mysiga barer och restauranger.
BRF Gubben Noak nr 6 är en välskött och trygg förening med låg belåning och äger marken. Här ingår värme, vatten, kabel-TV och snabbt bredband (200 Mbit/s) i avgiften. För dig med bil finns garageplatser med laddstationer samt låsta förråd för däckförvaring. Föreningen har också en rad gemensamma faciliteter som barnvagnsrum, cykelrum, biltvätt, träningsrum med gymutrustning och pingisbord, relaxrum med bastu samt ett trivsamt styrelserum.
Här bor du i ett lugnt och naturnära område med promenadavstånd till Hägerstenshamnen och flera badplatser vid Mälaren – perfekt för härliga dagar ute! Goda kommunikationer med tunnelbanan från Örnsberg och Axelsberg (cirka 500 meter bort) tar dig snabbt till Södermalm, Liljeholmen och City. Området bjuder på ett brett utbud av caféer, restauranger, butiker och fina parker, samt närhet till skolor och förskolor. På kort promenad når du även populära Vinterviken med trädgårdscafé och restaurang, samt mysiga Aspudden med sina caféer och småbutiker.
Finalist - Årets Mäklarföretag
Guldhemmet 2025














































