
1/18

895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
24 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
2 127 kr/mån
Premium
24 kvm som erbjuder betydligt mer än du förväntar dig! På Schantzgatan 10A i Örebro väntar en exklusivt ombyggd 1a där varje kvadratmeter har fått en tydlig funktion. Här kombineras ett fullstort kök med en smart sovlösning, en inbjudande vardagsrumsdel och genomtänkta detaljer som gör bostaden till något utöver det vanliga. Lägg därtill ett integrerat ljudsystem från Bose, en låg månadsavgift och en välskött HSB förening med låg skuldsättning. Ett hem som verkligen visar hur mycket man kan få ut av 24 kvm!
Redan i hallen märks omsorgen om detaljerna. Här möts du av stilrent klinkergolv, infällda spotlights och en praktisk garderobsvägg med spegeldörrar som erbjuder generös förvaring. Bostadens öppna och genomtänkta planlösning gör att kök och vardagsrum samspelar på ett naturligt sätt, samtidigt som de olika ytorna har sina egna funktioner.
Köket är en av bostadens stora höjdpunkter. Trots den kompakta boytan erbjuds ett fullstort kök med gott om arbetsyta och förvaring. Vita skåpluckor möter mörka bänkskivor och ett karaktärsfullt rött mosaikkakel som ger köket en egen identitet. Här finns kyl och frys från Smeg, 77 cm bred induktionshäll med 3 kokzoner, ugn, diskmaskin och mikro. Integrerad skåpbelysning bidrar till den genomarbetade känslan. Vid fönstret finns dessutom en platsbyggd bardisk i trä med plats för 2 personer, där du kan njuta av morgonkaffet med utsikt mot grönskan.
Vardagsrummet är både ombonat och lättmöblerat med vackert skeppsgolvsparkett, smakfull fondvägg och plats för en rymlig soffa. Det som verkligen gör bostaden speciell är det platsbyggda sovloftet med 120 cm säng och nedfällbar TV. Genom att lyfta sovplatsen frigörs värdefull golvyta och vardagsrummet kan användas fullt ut. Här finns även ett integrerat ljudsystem med 7 takmonterade Bose högtalare, baslåda och Yamaha receiver. Infällda spotlights i samtliga tak och kompletterande belysning skapar en genomgående stilren helhet.
Badrummet är helkaklat med klinkergolv, golvvärme, dusch med vikbara glasväggar, WC och handfat med kommod. Här finns även förberedelse för tvättmaskin. Till bostaden hör dessutom 2 förråd som ger extra förvaringsmöjligheter.
HSB Brf Schantzgården 3 omfattar 24 bostadsrätter och har en låg skuldsättning på endast 3 447 kr/kvm enligt årsredovisningen för 2025. Föreningen erbjuder bland annat en trevlig innergård, gemensam tvättstuga och relaxavdelning.
På Norr bor du med närhet till centrala Örebro, mataffärer, restauranger, gym och goda kommunikationer. Här finns även fina grönområden och promenadstråk inom bekvämt avstånd.
Det bästa av allt? Soffa, soffbord, barbord, barstolar, säng, TV och ljudsystem ingår i köpet tillsammans med ytterligare utrustning. Ett genomtänkt hem där det mesta redan finns på plats. Välkommen att uppleva hur stort 24 kvm faktiskt kan kännas!
Foto: Thomas Arvidsson, Bostadsfotograferna

















