
1/24

2 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
1 rum
Boarea
33 m²
Våning
4, hiss finns
Avgift
2 723 kr/mån
Driftkostnad
6 000 kr/år
Premium
Hiss
Nu ges möjlighet att förvärva denna charmiga etta i ett högt och rofyllt gårdsläge. Här erbjuds en bostad med stor potential för dig som vill skapa ett personligt hem och sätta din egen prägel.
Lägenheten är i behov av renovering och saknar idag kök, vilket ger fina möjligheter att skapa ett kök helt efter egen smak och behov. Det tidigare köket har omvandlats till ett separat rum och för den som önskar finns möjlighet att återskapa köket i hallen och på så sätt skapa en välplanerad mindre tvåa. Här finns således goda förutsättningar att forma bostaden efter dina önskemål och skapa ditt alldeles egna drömboende. Bostaden vetter mot i ett lugnt gårdsläge, vilket skapar en rofylld känsla trots det centrala läget. Här finns flera vackra originaldetaljer bevarade som ger bostaden en genuin och tidstypisk karaktär. Det vackra originalgolvet, den generösa takhöjden och de stora spröjsade fönsterpartierna bidrar till en härlig känsla av tidstypisk charm och ger ett fantastiskt ljusinsläpp.
Stabil och omtyckt förening med god ekonomi, låg skuldsättning per kvadratmeter och äger sin mark. Föreningen består av 25 bostadsrätter, 2 kvarvarande hyresrätter som utgör en framtida tillgång samt 3 lokaler. Föreningen erbjuder tvättstuga i källaren med tre tvättmaskiner, torkskåp, torktumlare och mangel. Det finns även ett cykelförråd på gården samt cykel- och barnvagnsrum i fastigheten.
Här bor du på en lugn och trivsam adress med SoFo pulserande utbud precis runt hörnet. I närområdet finns ett brett utbud av restauranger, caféer, barer och butiker, samtidigt som du har nära till Skanstull och Ringens köpcentrum med all tänkbar service. Ett stenkast från bostaden går busslinjerna 3 och 76, och närmaste tunnelbana är Skanstull med gröna linjen. För den som uppskattar grönska och rekreation är läget svårslaget. Vitabergsparken och Blecktornsparken ligger endast cirka 50 meter bort, medan populära Nytorget nås på cirka 200 meters promenad. Även Hammarby sjö ligger nära för den som vill promenera ner till vattnet. I kvarteren finns dessutom flera av Södermalms populära restauranger och mötesplatser, bland annat Bleck, Urban Deli, Nytorget 6, Elefantpojken, Dirty Vegan, La Vecchia Signora, Shanti och Punk Royale.
En bostad med bevarad charm, högt och lugnt gårdsläge samt stor potential till att bli ditt nya drömboende!
Välkommen på visning!























