
1/17

995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
51,5 m²
Våning
3 av 3, hiss finns
Avgift
4 226 kr/mån
Byggår
1954
Förening
HSB BRF Mälaren i Örebro
Energiklass
E
Pris/m²
19 320 kr/m²
Antal besök
230
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till Skolmästaregatan 2A – en tvårummare med stor potential i omtyckta Almby! Här bor du högst upp i huset (hiss finns) med ett fritt läge och en härlig södervänd balkong där du kan njuta av solen större delen av dagen.
Lägenheten erbjuder en välplanerad planlösning med generösa förvaringsmöjligheter och ett tillhörande källarförråd. Bostaden är i behov av renovering, vilket ger dig en fantastisk möjlighet att skapa ett hem helt efter egen smak och stil. Här finns alla förutsättningar att förvandla lägenheten till ett riktigt drömboende.
Den välskötta föreningen erbjuder flera uppskattade mervärden, såsom övernattningsrum för gäster, gemensam bastu och ett sällskapsrum med bland annat pingisbord.
Läget är svårslaget – mitt emellan Örebro universitet och stadskärnan. Busshållplats finns endast cirka 130 meter från bostaden och i närområdet hittar du mataffärer, grönområden, skola, förskola och övrig service. Oavsett om du söker ditt första boende, en studentlägenhet eller ett hem med möjlighet att sätta din egen prägel är detta ett tillfälle du inte vill missa.
Bostaden säljs med friskrivningsklausul.















