
1/20

3 750 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
66 m²
Våning
2 av 4, hiss finns
Avgift
4 342 kr/mån
Byggår
2007
Förening
HSB BRF Röda Kvarn i Solna
Energiklass
E
Pris/m²
56 818 kr/m²
Antal besök
171
Premium
Hiss
Välkommen till denna tvåa med walk in closet som även kan användas som sovrum eller arbetsrum. Detta hem bjuder på en ytterst välplanerad planlösning som är genomtänkt och balanserar perfekt mellan öppna, sociala ytor och avskilda privata sovrum. Stora fönsterpartier i vardagsrummet bjuder på ett härligt ljusflöde som möter upp er redan i hallen och sätter sin prägel på lägenheten som andas ljus och harmoni med diskreta och tidlösa färg och materialval.
Hallen är rymlig och förutom bra förvaring bakom diskreta skjutdörrar har här gjorts plats för en praktisk arbetsbänk. I anslutning till hallen ligger det moderna badrummet med skön golvvärme, tvättmaskin och torktumlare. Köket är diskret inrett och här bjuds liksom i badrummet på komplett maskinell utrustning: spis, fläkt och kombinerad kyl/frys. Matbord ryms i vardagsrummet. Rummet badar i ljus från ett stort fönsterparti och helt glasade pardörrar som leder er ut till en smidesbalkong. En dörr skiljer vardagsrummet och vägg i vägg med sovrummet ligger även walk in closet som för den som vill kan användas som ett rum.
Förrådet är stort och ligger i källaren för praktisk förvaring.
I det attraktiva närområdet finns det mesta. Gym finns i området med generösa öppettider mellan 05.00-23.00. Restauranger i olika prisklasser, däribland Regissörsvillan som fått en stjärna i White Guide, ligger inom bekvämt gångavstånd. För den som åker kollektivt finns flera bussar till T-bane läget Rådhuset eller Thorildsplan och tar er vidare på Stockholms olika T-bane linjer. En ICA-butik och närliggande livsmedelsbutiker ger möjlighet att handla allt från frukost till fest. T-centralen nås på endast 10 minuter och Kista Galleria på 6 minuter. Till Solna C shoppingutbud eller småstaden Sundbyberg, Sturegatan, är det gångavstånd. Bara att välja!




















