
1/34

Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
41 m²
Våning
2 av 5, hiss finns
Avgift
3 374 kr/mån
Driftkostnad
7 200 kr/år
Balkong
Hiss
NYBYGGD FASTIGHET FRÅN 2025 - HISS - BALKONG - TVÄTTMASKIN - DISKMASKIN
Välkommen till en helt fantastisk 2:a i nybyggda Brf Lilla Häll! Här bor du med Mälaren och naturen som närmsta grannar. Lägenheten består av 42 mycket välplanerade kvadratmeter och en balkong med utsikt över grönska och vatten. Här bor du på promenadavstånd till Aspudden och Mälarhöjdens charmiga villakvarter. Närmaste tunnelbana är röd linje vid Axelsberg. Lägenheten präglas av ett fint ljusinsläpp från flera fönster. Lägenheten färdigställdes 2025 och materialvalen är smakfulla i sobra färger. Köket har diskmaskin och i badrummet finns en kombimaskin (tvätt och tork i samma). Läs gärna mer om respektive rum lite längre ner i annonsen.
Brf Lilla Häll består av 48 st bostadsrätter och en lokal. Föreningen äger marken och belåningsgraden ligger på ca 10 tkr/kvm boa. Medlemmarna har tillgång till en gemensam innergård med fasta sittgrupper. Garage finns i huset.
På frågan vad säljaren har uppskattat med just sitt boende lyder svaret så här:
”Det bästa är den underbara naturen precis utanför min lägenhet. Närheten till vattnet och den långa strandpromenaden skapar en lugn och underbar känsla. Du får det bästa av natur och stad! Lägenheten har en utmärkt placering ut mot grönska och vatten utan insyn. Ljuset flödar in och det är bara att öppna balkongdörren så har man den fantastiska miljön rakt in i rummet.
Det är underbart att sitta på balkongen kvällstid och se när solen går ner på andra sidan vattnet. Då färgas horisonten alldeles rosa.”
Några av säljaren favoriter från området:
”Närheten till Vintervikens café, café Uddvillan, 4H gården och vår trevliga resturang vid Klubbacken, Da Dante.
Samtidigt har du nära till service i både Mälarhöjden och Axelsberg. Tar dessutom bar ca 35 min att promenera bort till Liljeholmens centrum.”
Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid frågor och för att anmäla intresse!
Foto: Patrik Jakobsson

































