
1/30

2 895 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
42 m²
Våning
2 av 3
Avgift
3 255 kr/mån
Byggår
1939
Förening
BRF Meteorologen 8
Energiklass
G
Pris/m²
68 929 kr/m²
Antal besök
1269
Premium
Balkong
Varmt välkommen till denna smakfullt renoverade tvåa med attraktiva attribut såsom terrass och balkong! – belägen i hjärtat av populära Hammarbyhöjden.
Här erbjuds en välplanerad bostad där tidstypisk funkischarm möter modern komfort. Lägenheten disponeras med ett rymligt sovrum som har direkt utgång till den härliga terrassen – en perfekt plats för morgonkaffet eller avkoppling i solen. Det generösa vardagsrummet erbjuder gott om plats för både soffgrupp och matplats samt har utgång till bostadens balkong, vilket skapar ett fint ljusinsläpp och en luftig känsla.
Köket är smakfullt renoverat med välbevarade originalluckor, bänkskiva i trä och charmiga detaljer som harmonierar med bostadens karaktär. Det stambytta badrummet håller en modern standard och i hallen finns utmärkta förvaringsmöjligheter i originalgarderober. Genomgående återfinns exklusiva materialval såsom fönsterbänkar i marmor och vacker parkett, samtidigt som den generösa takhöjden förstärker den rymliga känslan.
Här bor du i ett av Hammarbyhöjdens mest uppskattade lägen med närhet till både stad och natur. Tunnelbanan tar dig till Södermalm och City på cirka tio minuter, samtidigt som Nackareservatet ligger runt hörnet och erbjuder vackra promenadstråk, löpspår, badplatser samt möjligheter till skid- och skridskoåkning under vinterhalvåret. Kombinationen av lugna omgivningar, närhet till service och goda kommunikationer gör området till ett av söderorts mest eftertraktade.
Ett hem som erbjuder det bästa av två världar – klassisk funkisarkitektur, moderna bekvämligheter och ett fantastiskt läge.




























