
1/15

6 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
78 m²
Våning
2 av 4, hiss finns
Avgift
3 970 kr/mån
Premium
Hiss
Välkommen till Fleminggatan 62B och denna rymliga och välplanerade tvåa med generös takhöjd, härligt ljusinsläpp och stora möjligheter att skapa ditt eget drömboende! Med relativt enkla medel finns dessutom möjlighet att disponera om bostaden till en trea med två sovrum. Om jag får gissa så finns det både mer takhöjd samt trägolv under den "nya" parketten. Taket verkar vara sänkt i samtliga rum.
Bostadens naturliga samlingspunkt är det stora vardagsrummet som ligger i öppen anslutning till köket. Här erbjuds generösa sällskapsytor med gott om plats för både soffgrupp och ett ordentligt matbord. Den tilltagna takhöjden tillsammans med de många fönstren och det charmiga snedställda hörnpartiet skapar en härlig känsla av rymd och luftighet. Den öppna planlösningen ger dessutom fina möjligheter att anpassa bostaden efter egna behov och önskemål.
Köket är praktiskt placerat längs två väggar med goda arbetsytor och förvaring. För den som önskar ytterligare ett sovrum finns möjlighet att med förhållandevis enkla förändringar skapa en välplanerad trea, samtidigt som fina sociala ytor kan bevaras - se inspirationsbilderna hur man kan göra. Lägenheten under har gjort denna lösning.
Sovrummet är rymligt med plats för dubbelsäng och kompletterande möblering. Längs ena väggen finns en hel garderobsvägg med fem garderober som erbjuder utmärkta förvaringsmöjligheter.
Badrummet nås från hallen och är utrustat med dusch, wc, handfat och tvättmaskin. Hallen erbjuder ytterligare förvaring genom garderob och kapprum.
Bostaden erbjuder en mycket fin grund för den som vill sätta sin egen prägel och skapa ett hem helt efter personlig smak. Här finns alla möjligheter att kombinera den generösa takhöjden och de stora sällskapsytorna med en modern och funktionell planlösning.
Lägenheten säljs med en friskrivning.
Bostaden tillhör en välskött bostadsrättsförening med goda intäkter, vilket är en positiv faktor för föreningens ekonomi och långsiktiga förvaltning.
På Fleminggatan bor du med ett centralt och bekvämt läge på Kungsholmen. Här finns ett stort utbud av restauranger, caféer, butiker och all tänkbar service inom bekvämt gångavstånd. I närheten ligger både Fridhemsplan och Västermalmsgallerian med shopping, matbutiker och utmärkta kommunikationer.
För den som uppskattar promenader och vattennära miljöer finns Kungsholms Strand och Karlbergskanalen på behagligt avstånd. Även Rålambshovsparken, Norr Mälarstrand och de populära promenadstråken längs vattnet nås enkelt.
Ett boende för dig som söker generösa ytor, hög takhöjd och möjligheten att skapa något alldeles eget, i en förening med goda intäkter och med ett attraktivt läge mitt på Kungsholmen.
Välkomna! Gör gärna en intresseanmälan via hemsidan.
Foto: Patrik Jonsson, Patrik Jonsson Foto















