
1/19

3 450 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
40 m²
Våning
0,5 av 3, hiss finns ej
Avgift
3 610 kr/mån
Driftkostnad
5 500 kr/år
Välkommen till denna vackra sekelskifteslägenhet med en ståtlig kakelugn och utsikt mot lummig grönska. Här bor ni på attraktiva Fatbursgatan i hjärtat av Södermalm, med Mariatorgets populära utbud alldeles i närheten.
Här möts ni av tidstypiska detaljer såsom ståtlig kakelugn, stora fönster med djupa nischer, takrosett och generös takhöjd. Bostaden är mycket väldisponerad med ett ljust och lättmöblerat vardagsrum, stilfullt kök, badrum med dusch samt en välkomnande hall med praktisk förvaring. De stora fönsterpartierna ger ett fint ljusinsläpp och tillsammans med takhöjden skapas en härlig känsla av rymd. En riktig söderpärla som på ett fint sätt kombinerar funktionalitet med bevarad sekelskiftescharm, som bara måste upplevas på plats!
Välskött och omtyckt förening med ett stort utbud av uppskattade bekvämligheter för de boende. Här finns bland annat festlokal, hobbyrum, gym, bastu, cykelförråd, tvättstugor samt grovsop- och återvinningsrum. Den lummiga innergården blir en härlig förlängning av hemmet och erbjuder en trivsam plats för avkoppling och umgänge.
Fastigheten bär dessutom på en unik historia. Under 1980-talet ockuperades huset för att förhindra rivning, något som bidrog till att bevara fastigheten när flera andra hus i området revs och ersattes med ny bebyggelse. Här får du således inte bara ett hem med karaktär, utan även en del av Södermalms historia.
Bostaden ligger i ett extremt bra läge med endast ett par minuter till mataffärer samt trendiga restauranger och butiker. I närheten finns Mariatorget och dessutom Swedenborgsgatan som sedan 2015 varit ett mysigt gångstråk med ett brett utbud av mysiga caféer, barer och uteserveringar. För ett ännu rikligare utbud av restauranger och nöjen promenerar du några få minuter upp längst med Högbergsgatan till Götgatsbacken och Medborgarplatsen. Optimala kommunikationer i form av tunnelbana, flertalet busslinjer och pendeltåg då Stockholm Södra ligger i kvarteret. Promenadavstånd är det även till Årstaviken och Tantolunden med sina stora grönområden och tillgång till badplats på sommaren och skridskoåkning under vinterhalvåret.
Valmöjligheterna är många och trivseln lätt att finna, varmt välkommen på visning!
Foto: Malin, Esoft



















