
1/25

6 875 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
64 m²
Våning
1, hiss finns
Avgift
4 045 kr/mån
Plus
Uteplats
Hiss
Möjlig trea - Radhuskänsla - Garage i huset
Nere vid Pålsundet, omgiven av grönska och vatten, ligger den här charmiga 20-talstvåan. Från sovrummet kliver du direkt ut på din egen uteplats – en sällsynt lyx som gör att det känns som att bo i ett eget litet stadsradhus, här i Högalid.
Huset byggdes 1929 och mycket av den tidstypiska karaktären finns bevarad i allt från de vackra trägolven till lägenhetens originalfönster, som ger ett otroligt ljusinsläpp. Den lugna gårdsmiljön direkt utanför sovrummet ger dig en naturligt avskild och rofylld uteplats under sommarhalvåret. Det är en perfekt plats för både morgonkaffet i solen och sena middagar med vänner.
Det kommande stambytet (2027-2028) innebär dessutom en riktigt bra möjlighet att se över planlösningen och göra om lägenheten till en välplanerad trea med större badrum. Föreningen har jobbat förekommande med att reglera avgifterna inför stambytet.
Här bor du med Långholmen och Reimers precis runt knuten för skvalkande dopp och kvällspromenader. Samtidigt har du Hornstulls utbud av restauranger, caféer, matbutiker och tunnelbana bara ett par minuter bort. I huset finns dessutom ett garage.
Ett lugnt och personligt hem där staden och grönskan möts – en riktig liten oas på Södermalm.























