
1/32

4 995 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
49 m²
Våning
2, hiss finns
Avgift
3 147 kr/mån
Hiss
- Perfekt 2:a - Stilfullt kök & badrum - Klassiskt 20-tal - Trevlig innergård - Optimal förvaring - Stark BRF -
Välkomna till en fantastisk tvåa med ett ypperligt läge i anrika och charmiga Röda Bergen! Lägenheten har en mycket väldisponerad planlösning där kvadratmetrarna nyttjas maximalt. Rymligt vardagsrum i halvöppen planlösning mot stilfullt kök med gott om plats för både soffgrupp och matgrupp. Fullt utrustat kök med kyl/frys, diskmaskin, spishäll, ugn, spisfläkt, diskho med blandare samt en generös arbetsbänk med gott om yta att arbeta på.
Sovrum med plats för dubbelsäng och nattduksbord. Helkaklat och stilfullt badrum med klinkers i gråsvart ton på golvet och vitkaklade väggar, där badrumsutrustningen består av en wc, kommod med handfat och blandare, spegel, duschhörna. Hallen är välkomnande med plats för avhängning och en integrerad garderob. Från vardagsrummet når man även en klädkammare som täcker förvaringsbehovet galant.
Stabil och stark förening med god ekonomi, belägen i en välskött fastighet i charmiga kvarter.
Här får ni bo i Röda Bergen med kulturklassade byggnader som pryder vyn med karaktär från 20-talet. I mysiga Röda Bergen har ni närheten till allt och får det bästa av två världar med ett stort utbud av mysiga krogar och restauranger i Birkastan samtidigt som det är nära till härliga grönområden som bjuder på en avkopplande miljö. Hagaparken når ni med en kort promenad och runt knuten finner du även härliga promenadstråk längs Karlbergskanalen och löparspår finns vid området runt Karlbergs slott.
Bara ett par minuter bort från lägenheten finns flera stora välsorterade matbutiker, flera stora gymkedjor, apotek och Systembolaget. Närhet till S:t Eriksplan med ett stort utbud av kommunikationer med bland annat tunnelbanans gröna linje och flera innerstadsbussar. På bekvämt promenadavstånd finns även nedgång till Citybanan vid Vanadisplan med gångväg under jord till pendeltågsstationen vid Odenplan. I närheten av lägenheten, på Torsgatan och Norra Stationsgatan finns stationer för innerstadsbussar samt bussar som tar er utanför stan och ut mot Arlanda.
Området kommer inom kort att få en utbyggnad av tunnelbanesystemet och en tunnelbaneuppgång planeras vid Torsplan, 300 meter från porten.
Varmt välkomna på visning!































