
1/26

4 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
66 m²
Våning
2 av 11, hiss finns
Avgift
4 055 kr/mån
Balkong
Hiss
Föreningsgatan stiger brant mellan grönskande träd. På gatans krön reser sig de tidstypiska punkthusen från tidigt 60-tal högt över Vasastaden. Här uppe i de höga och fridfulla kvarteren känns staden nästan långt borta, samtidigt som storstadsbruset på Vasagatan pågår för fullt, bara ett par hundra meter ner.
Via hiss från bottenplan, eller två trappor upp, väntar en ovanligt rymlig och välplanerad tvårummare om hela 66 kvm. Här möts ni av generösa sällskapsytor, fint ljusinsläpp och en härligt luftig känsla. Vardagsrummet är bostadens naturliga samlingspunkt och samspelar fint med matplats och kök, vilket skapar generösa ytor för såväl vardag som sociala tillfällen. De stora fönsterpartierna låter dagsljuset flöda in och de synliga takbjälkarna tillför karaktär till rummet. Härifrån nås även den grönskande balkongen – en självklar förlängning av hemmet under årets varmare månader. Sovrummet är rofyllt och generöst tilltaget med gott om plats för dubbelsäng och förvaring. Här får ni ett hem där 60-talets genomtänkta arkitektur möter ett bekvämt och lättlevt boende, med rymd, ljus och ett av Vasastadens mest eftertraktade lägen precis utanför dörren.
Föreningen är stabil och välskött med omsorgsfullt genomförda renoveringar. Som boende finns dessutom tillgång till garage, takterrass med vidsträckt utsikt över Göteborgs takåsar samt en grönskande innergård med boulebana. Läget på Föreningsgatan kombinerar lugnet med närheten till stadens puls. Linné, Vasagatan och Avenyn nås enkelt till fots med ett brett utbud av restauranger, caféer och service. Även Slottsskogen finns på bekvämt avstånd och goda kommunikationer tar er smidigt vidare genom staden.
Denna chans vill ni inte missa - vi ses på visningen!

























