
1/29

6 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
2 rum
Boarea
57 m²
Våning
5, hiss finns
Avgift
3 150 kr/mån
Driftkostnad
4 500 kr/år
Byggår
1973
Förening
BRF Vanadislunden
Energiklass
E
Pris/m²
109 649 kr/m²
Antal besök
179
Premium
Hiss
Högt upp i huset väntar denna smakfulla tvåa om 57 kvm där moderna materialval möter ett fantastiskt ljusinsläpp och fri utsikt över grönska. Den välplanerade bostaden erbjuder ett stilrent kök med stenbänkskivor, vinkyl och full maskinell utrustning, rymliga sällskapsytor samt generösa förvaringslösningar. Stora fönsterpartier i flera väderstreck skapar en ljus och luftig atmosfär, medan det lugna läget intill Vanadislunden ger en harmonisk känsla mitt i city.
Bostaden välkomnar med en rymlig hall som erbjuder utmärkta förvaringsmöjligheter i platsbyggda skjutdörrsgarderober. Det stilrena köket är smakfullt renoverat med goda arbetsytor, gott om förvaring och en naturlig matplats vid fönstret. Vardagsrummet är lättmöblerat och rymmer både en större soffgrupp och matsalsdel, samtidigt som de stora fönstren bjuder på ett generöst ljusinsläpp och en fri utsikt mot grönskan. Sovrummet erbjuder plats för dubbelsäng och tillhörande möblemang i ett rofyllt läge. Det helkaklade badrummet är utrustat med dusch, tvättmaskin, handdukstork och kommod.
Här bor du i en välskött och stabil förening med låg belåning, garage i föreningen samt ett attraktivt läge intill Vanadislunden. Fastigheten genomgick ett stambyte 2020, vilket tillsammans med föreningens löpande underhåll bidrar till ett tryggt och bekymmersfritt boende. Runt hörnet väntar Vasastans breda utbud av restauranger, caféer och service, samtidigt som Hagaparken och Brunnsviken erbjuder uppskattade promenadstråk och rekreationsmöjligheter. Utmärkta kommunikationer med både tunnelbana, pendeltåg och buss gör detta till ett boende som kombinerar ett lugnt läge med stadens puls.
Kontakta Julius Sonerud för mer information och visning!
Foto: Claudio, Claudio




























