
1/42

4 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
58 m²
Våning
3 av 3
Avgift
3 761 kr/mån
Byggår
1948
Förening
HSB BRF Styrgåsen i Stockholm
Pris/m²
72 328 kr/m²
Antal besök
113
Premium
Välkommen till ett hem där varje kvadratmeter är genomtänkt. Denna smart disponerade 3 rok om 58 kvm erbjuder en mycket välfungerande planlösning med två bra sovrum, generösa sällskapsytor och ett högt, fritt läge – högst upp i huset.
Bostaden präglas av ett fint ljusinsläpp, generös takhöjd och en härlig känsla. Vardagsrummet är luftigt och inbjudande med gott om plats för både soffgrupp och matbord. Härifrån nås den härliga balkongen som tack vare läget högst upp bjuder på en fri och vidsträckt utsikt över trädtoppar, grönska och omgivande takåsar – en självklar favorit under årets varmare månader.
Köket är separat och välplanerat med goda arbetsytor, gott om förvaring och charmiga originaldetaljer - även här får du möjlighet att njuta av den fantastiska utsikten. Bostadens två sovrum är båda i bra storlek, där det större rymmer dubbelsäng och det andra passar fint som barnrum, gästrum eller hemmakontor. Badrummet är helkaklat och utrustat med dusch, tvättmaskin samt fönster för både dagsljus och vädring.
Genomgående finns fina parkettgolv, smakfulla färgval och mycket goda förvaringsmöjligheter med såväl klädkammare som inbyggda garderober. Kombinationen av den effektiva planlösningen, balkongen och det svårslagna läget högst upp i huset gör detta till ett hem som känns både rymligt, ljust och privat.
Säljarens egna ord
Det jag har uppskattat allra mest med lägenheten är läget, rymden och utsikten. Att kunna laga middag medan solen går ner över Vinterviken är svårslaget. Den stora balkongen blir som ett extra rum under stora delar av året och kan börja användas redan när den första vårsolen tittar fram. Lägenheten är ljus, luftig och väldigt välplanerad. Den generösa inbyggda förvaringen gör att ytorna kan användas till att faktiskt leva på, istället för att fyllas med garderober. Föreningen är dessutom mycket välskött, vilket har gett en skön trygghet under tiden jag bott här. Aspudden har varit den perfekta platsen för mig, med mysiga kvarter och ett levande centrum samtidigt som Vintervikens natur finns precis utanför dörren. På ungefär tio minuter promenerar man till klippbaden i Örnsberg, samtidigt som Liljeholmens service och city finns nära.
Jag tycker om lägenheten under alla årstider – vårens första kaffe på balkongen, sommarens långa kvällar och solnedgångar över Vinterviken och hösten när träden skiftar färg. Kombinationen av natur, småstadskänsla och närheten till stan är det som gjort Aspudden så fantastiskt att bo i. Att Bar Libertin dessutom ligger mitt i Aspudden är pricken över i.
Områdesbeskrivning
Här bor du med närhet till Aspuddens Centrum med T-bana, välsorterad ICA, apotek, bibliotek och trevliga caféer. Även trevliga bar Libertin med sin härliga stämning och goda mat, Hørnet Kaffebar och populära Fabelbar. På bekvämt promenadavstånd nås mysiga Midsommarkransen med delikatessbutiken Noli samt Kransens egna vinbar Gaia.
Området erbjuder även grönområden kring Vinterviken med klippbad i underbara Mälaren, Wintervikens Café och vackra promenad- och joggingstråk. En station bort på tunnelbanans röda linje finner du Liljeholmen som erbjuder stor galleria samt kommunikation i form av tvärbana, bussterminal och flygbussar. Åker du två, hamnar du innanför tullarna, i Hornstull.
Foto: Peter Kardne









































