
1/44

4 250 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
69 m²
Våning
1 av 2, hiss finns ej
Avgift
4 654 kr/mån
Driftkostnad
8 000 kr/år
Byggår
1953
Förening
BRF Bagarberget
Energiklass
E
Pris/m²
61 594 kr/m²
Antal besök
1212
Plus
Balkong
Stora fönster i motsatta väderstreck fyller den här hemtrevliga trean med ljus, och utanför vardagsrummet, den soliga balkongen och det ena sovrummet är det vacker grönska.
Rummen förenas i en rundgående planlösning, och de många dörröppningarna bidrar till lägenhetens luftiga känsla.
Planlösningen bjuder in till umgänge, och i vardagsrummet kan man duka upp till middagar i goda vänners lag. Det finns även plats för att sitta och äta i köket med fin originalinredning från 1950-talet.
Läget är perfekt för dem som vill kombinera storstadens puls med ett aktivt friluftsliv, och på vägar genom skogen strax utanför huset tar man sig fram till Nackareservatet och Söderbysjöns badplats. Samtidigt som lugnet råder i kvarteret har man Bagarmossens levande centrum med bland annat restauranger, fik, matbutik, bibliotek, Folkets Hus och tunnelbanestation inom ett stenkast.
Med tunnelbanan tar man sig in till Söder på cirka tio minuter. Ett barnvänligt boende erbjuds, och i stadsdelen finns både skola, förskolor och flera lekplatser.











































