
1/33

3 695 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
62 m²
Våning
1 av 3, hiss finns ej
Avgift
7 064 kr/mån
Driftkostnad
6 600 kr/år
Byggår
1944
Förening
BRF Globen
Pris/m²
59 597 kr/m²
Antal besök
653
Balkong
Attraktivt läge nära T-bana och grönområden. Fungerande öppen spis och balkong mot Globen. P-plats ingår!
Varmt välkomna till denna ljusa och välplanerade gaveltrea med balkong med utsikt mot Globen. Läget är optimalt med ett stenkast från kommunikationer, Globens shopping, Årstaviken samt närheten till pulsen på Södermalm.
När du kliver in genom säkerhetsdörren möts du av en välkomnade hall med plats för avhängning samt två garderober för ytterligare förvaring. Genomgående vitmålade väggar och parkett på golv.
Trevligt kök (2018) med goda förvaringsmöjligheter bakom gråa skåpsluckor och med bänkskiva i ek. Alla bekvämligheter finns såsom gashäll med ugn, fläkt, kyl/frys och diskmaskin. I köket finns plats för ett mindre bord och stolar invid fönster eller en avlastningsbänk om så önskas.
Lägenheten har två sovrum. Det ena med plats för dubbelsäng, garderob, nattduksbord, förvaringsmöbel samt mindre skrivbord. Det mindre sovrummet är perfekt som barnrum eller arbetsrum. Här finns också två garderober för ytterligare förvaringsmöjligheter. Utgång till balkong med med härlig förmiddagssol fram till efter lunch och utsikt mot Globen.
Ljust och luftigt vardagsrum tack vare stora fönsterpartier. Gott om plats för både matsalsbord och soffgrupp samt tv-möbel utan att det känns trångt. Trevligt, ljust rum med charmig öppen spis (fungerande). Stambytt badrum med badkar och praktiskt med vädringsfönster. Lägenheten har en genomtänkt planlösning med välutnyttjade kvadratmetrar.
Sammanfattningsvis en mycket trevlig trea på populära Konstgjutarvägen, endast en minut från kommunikationer som tunnelbanan och tvärbanan. Ett par minuter därifrån till fots ligger Gullmarsplan där trafikerar tunnelbanans samtliga gröna linjer, flertalet bussar och tvärbanan. Med cykel tar det mindre än 10 min att ta sig till Söders citypuls.
Har du bil är läget perfekt, med Södra länken alldeles inpå tar du dig snabbt och smidigt vart du än vill i Stockholm.
Varmt välkommen på visning!
- Gavelläge
- Öppen spis
- Balkong med utsikt mot Globen
- Ljus och välplanerad
- Fiber indraget
- Parkeringsplats ingår (går att hyra ut)
- Stenkast från Globens galleria och Slakthusområdet
- Nära kommunikationer
Foto: Maria Swärd
































