
1/19

2 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
68,6 m²
Våning
2 av 5, hiss finns
Avgift
4 852 kr/mån
Byggår
1996
Förening
BRF Kvarteret Lodjuret
Energiklass
E
Pris/m²
36 370 kr/m²
Antal besök
596
Premium
Hiss
Välkommen till en rymlig och välplanerad trea med ett mycket bekvämt läge alldeles intill Stuvsta centrum. Här bor ni högt upp i huset med fina sociala ytor, två bra sovrum och en solig balkong – en bostad med en genomtänkt planlösning och fina möjligheter för nästa ägare att skapa ett hem helt efter egen smak och stil.
Bostaden har en klassisk och funktionell planlösning där varje kvadratmeter kommer till sin rätt. Vardagsrummet är generöst tilltaget med gott om plats för både soffgrupp och övrigt möblemang. Härifrån nås även balkongen som blir en naturlig förlängning av bostaden under årets varmare månader. Det höga läget ger ett fint ljusinsläpp och tillsammans med balkongens soliga läge skapas en härlig plats för såväl morgonkaffet som en stund i eftermiddagssolen.
Köket erbjuder bra arbetsytor och gott om plats för matbord, medan bostadens två sovrum gör lägenheten lika väl lämpad för familjen som för paret som önskar ett extra barnrum, arbetsrum eller gästrum. Här finns dessutom goda förvaringsmöjligheter.
Interiören erbjuder nästa ägare en fin möjlighet att renovera och sätta sin egen prägel. Här finns redan den välplanerade grunden, de generösa ytorna och det fina läget – resten är möjligheten att skapa ett hem precis som man själv vill ha det.
Här blir ni dessutom en del av Brf Kvarteret Lodjuret, en stor förening med 159 bostadsrätter som äger marken. Fastigheten färdigställdes under mitten av 1990-talet och föreningen erbjuder bland annat garage, carport och parkeringsplatser.
Läget är svårslaget för den som vill ha en smidig vardag. Stuvsta centrum och pendeltågsstationen ligger bara några minuters promenad från bostaden. Här finns mataffär, apotek, vårdcentral, butiker och annan vardagsservice, samtidigt som pendeltåget tar dig till Stockholm City på omkring 15 minuter. ([SkandiaMäklarna][2]) I centrum finns även lokala restauranger och caféer, bland annat Två Bagare för morgonkaffet och nybakat samt 66 kvadrat och flera andra restauranger runt stationen och Stuvstatorget.
För den som uppskattar natur och ett aktivt liv finns samtidigt gott om grönområden, promenadstråk och rekreationsmöjligheter i närområdet. Kombinationen av lugnet i Stuvsta och de snabba kommunikationerna in mot stan gör området till ett bekvämt alternativ för såväl barnfamiljen som pendlaren.
Ett hem med en planlösning som redan sitter på plats – högt läge, solig balkong, två bra sovrum och Stuvsta centrum runt hörnet. Här finns alla förutsättningar att skapa en riktigt fin trea att trivas i under många år.
Välkomna! Gör gärna en intresseanmälan via hemsidan.
Foto: Niklas Gullbo, Fastout



















