
1/22

1 500 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
82 m²
Våning
3 av 3, hiss finns ej
Avgift
7 045 kr/mån
Driftkostnad
3 960 kr/år
Byggår
1970
Förening
Riksbyggen BRF Kungahusen i Trelleborg
Energiklass
E
Pris/m²
18 293 kr/m²
Antal besök
202
Premium
-HÄRLIG UTSIKT!
-INGA BYGGNADER SOM DÖLJER UTSIKTEN SÖDERÖVER - FRÅN SÅVÄL BALKONG SOM KÖKSFÖNSTER!
-SOVRUM ÅT NORR - SVALT OCH SKÖNT!
-TOTALRENOVERAD LÄGENHET!
-NYARE HELKAKLAT BADRUM MED GOLVVÄRME OCH TVÄTTMASKIN/TORKTUMLARE!
-SEP. SOVALKOV (PLATS FÖR 160 SÄNG) - UTMÄRKT FÖR DIG/ER MED TVÅ BARN!
-SUPERFRÄSCHT KÖK MED SNYGG INREDNING!
-FANTASTISKT LJUSINSLÄPP - TACK VARE TREDJE VÅNINGEN OCH EXTRA GAVELFÖNSTER!
-MYCKET LJUS OCH FIN LÄGENHET - BARA ATT FLYTTA IN!
VARMT VÄLKOMMEN PÅ VISNING - DITT NYA DRÖMBOENDE?
Säljarens fina beskrivning om hur det är att leva och bo i just den här lägenheten:
"Solläget på balkongen är guldvärt för mig, vår/sommar och in på hösten har vi använt den inglasade balkongen som ett extra rum och njutit. Även läget på lägenheten har jag uppskattat väldigt mycket, hörnlägenhet med och första huset i området så inget hus framför, fin utsikt över Trelleborg.
Lekplatsen precis nedanför lägenheten har varit perfekt för min situation med mindre barn, att de kunnat leka ensamma på gården utan min närvaro men ändå tillräckligt nära för att höra dom.
På området infinner sig ett väldigt lugn/trygghet. I området hälsar grannarna på varandra oavsett om man sett tidigare eller inte. Finns många barn i området vilket man hör på våren när dom börjar leka utomhus igen, inget störande men skönt att höra barnen som leker. Även mycket grönytor i området samt grillplats med sittplatser vilket är uppskattat för att äta utomhus, finns grillplats när min bostad. Närhet till matbutiker uppskattar jag väldigt mycket, för mindre inköp finns Coop Högalid, större inköp finns Lidl och Willys nära. Även Entré för att köpa morgonfrallorna. Närheten till buss har varit uppskattat för mig eftersom barnen gärna åker buss, tar oss enkelt med lokalbussen till centralstationen för att ta tåget vidare ut i landet. Även närhet till regionbussen från Hedvägen, direkt till Malmö om man pendlar. Solcellerna som installerades för ca ett år sedan har också blivit en besparing för mig som boende.
Västervångsskolan ligger granne med boendet vilket varit perfekt för min situation med barn, finns även förskola väldigt nära boendet vilket varit super för mig då mina barn gått där också.
Även fotbollsplanen på Västervångsskolan där FC Trelleborg tränar har varit guld för mig eftersom mina barn spelat där och kunnat ta sig till/ från träningarna ensamma utan att passera trafikerade vägar.
Vår/sommar har varit mest uppskattat för mig med balkongen eftersom jag älskar sol. Men även vinter då det finns en stor pulkabacke vid sidan om skolan där jag och barnen enkelt kunnat ta oss till för att åka pulka."





















