
1/25

2 795 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
3 rum
Boarea
79 m²
Våning
7 av 9, hiss finns
Avgift
5 129 kr/mån
Driftkostnad
5 400 kr/år
Balkong
Hiss
Högt över stadens takåsar, med en vy som sträcker sig bort över Jönköping och vidare ut över Vättern, väntar ett hem som fångar både känslan och blicken direkt. På våning 8 av 10 erbjuds här en perfekt planerad trerummare där ljuset flödar fritt genom bostaden och där varje rum bjuder på något extra.
Det här är ett hem för dig som vill ha det bästa av två världar – ett centralt läge mitt i city, men med ett lugn och en utsikt som ger en nästan svävande känsla ovanför stadens puls.
Redan när du kliver in möts du av en inbjudande hall med gott om förvaring och en stilren helhet som följer genom hela bostaden. Planlösningen är klockren – sociala ytor i ena delen och mer privata rum i den andra.
Vardagsrummet är generöst tilltaget och blir bostadens naturliga samlingspunkt. Här ryms både soffgrupp och matplats, och de stora fönsterpartierna tillsammans med utgången till balkongen suddar ut gränsen mellan inne och ute. Balkongen blir snabbt en favoritplats – oavsett om det handlar om morgonkaffet i solen eller sena sommarkvällar med utsikt över stadens ljus. Köket är stilrent och smakfullt uppdaterat med moderna detaljer – här samsas funktion och design på ett naturligt sätt. Matplatsen vid fönstret bjuder på en vy som förgyller varje måltid. Bostaden erbjuder två rymliga sovrum, där det ena idag används som kontor – perfekt för den som vill kombinera hem och arbete. Båda rummen har gott om förvaring genom nya garderobssystem med skjutdörrar. Badrummet är något utöver det vanliga – totalrenoverat så sent som 2025 i exklusiva materialval. Här får du en lyxig hotellkänsla i vardagen, med genomtänkt design och egen tvättdel som förenklar livet.
HSB Kronan är välunderhållen och ger dig närhet till allt som centrala Jönköping har att erbjuda. Bo på ett av Söders bästa lägen med Högskolan och Munksjön ett stenkast bort! Jönköping city och tågstationen ligger inom några minuters gång och du hittar även Asecs, Stadsparken, Vättern och "Bryggan" en bit bort från bostaden. Här finns verkligen allt för dig som vill bo centralt och njuta av det bästa Jönköping har att erbjuda.























