
1/21

6 550 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
4 rum
Boarea
82 m²
Våning
1 av 2, hiss finns ej
Avgift
4 117 kr/mån
Driftkostnad
19 188 kr/år
Premium
Uteplats
Välkommen till Jacobsmyren 3A, en bostad lugnt belägen i början av området Sadeln med en obebyggd myr som närmaste granne och Åreskutan i blickfånget. Från myren skidar man till samtliga av Björnens olika längdspår belägna på andra sidan Fröåvägen.
Sadeln och Björnens skidbackar nås enkelt genom Hermelinenbacken ca 100 m från lägenheten. Vidare ligger Björnen centrum med skidshoppar och ICA ToGo på cirka 10 minuters bekvämt promenadavstånd.
Bostaden har en social och tilltalande planlösning där kök och vardagsrum ligger i öppen planlösning med vacker utsikt över Åreskutan och den omgivande naturen. Här finns tre bra sovrum, ett badrum med bastu samt en extra gästtoalett. Genomgående präglas bostaden av en genuin fjällkänsla, med omsorgsfullt utvalda material och väl genomtänkta detaljer.
Fokus kan läggas på det viktiga – att få tid tillsammans och koppla bort vardagen. Bergvärmen i kombination med den smarta FTX ventilationen gör husen väldigt energieffektiva. Det är vattenburen golvvärme i alla rum. Föreningens medlemmar har gått in med kapitaltillskott under 2024 och amorterat av hela föreningens banklån.
Läget är väldigt bra med fantastisk utsikt, nära till alpin- och längskidåkning. Björnen centrum ligger dessutom på ett bekvämligt promenadavstånd där det finns restaurang, livsmedelsbutik, skiduthyrning och Skistarshop. Framför huset finns vackra Nilsmyren med blåbärs- och lingonris och precis bredvid tomten finns en vallabod som du kan använda när du är på väg ut i spåret. Både längdspår och skoterled går att ansluta till direkt från huset.
Välkommen på visning!





















