
1/35

3 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Lägenhet
Antal rum
5 rum
Boarea
93 m²
Våning
7 av 9, hiss finns
Avgift
7 320 kr/mån
Driftkostnad
4 200 kr/år
Byggår
1961
Förening
HSB BRF Kallkällan i Göteborg
Energiklass
E
Pris/m²
37 581 kr/m²
Antal besök
87
Premium
Balkong
Hiss
Välkommen till denna underbara 5-rumslägenhet på våning 7 av 9, belägen i ett eftertraktade Kallebäck. Med en yta på ca 93 kvm erbjuder detta hem både rymlighet och funktionalitet. Här kan du njuta av fantastiska vyer över omgivningen från den soliga balkongen i söderläge – perfekt för avkoppling eller umgänge med vänner och familj.
Lägenheten har ett stilrent kök med golvvärme och moderna, integrerade vitvaror inklusive en vinkyl, idealiskt för den matlagningsintresserade. Badrummet är utrustat med badkar samt golvvärme för sköna stunder av avkoppling, och det finns även en praktisk gästtoalett för extra bekvämlighet.
Med sina välplanerade ytor är detta hem en perfekt plats för både lugna kvällar och livliga sammankomster. Tvättstugan finns i samma uppgång som bostaden.
Här bor ni i HSB brf Kallkällan som är en stor förening med 440 lgh och god ekonomi.
Föreningens fastigheter ligger i stadsdelen Kallebäck, vid Kallebäcks lider, strax söder om vägen mot Borås. Stadsdelen tillhör Örgryte församling sedan 1922, då Örgryte inklusive Kallebäck införlivades med Göteborgs stad.
I stadsdelens närhet finns underbara strövområden med bl.a. det fantastiska Delsjöreservatet med möjligheter till underbara promenader, bad, paddling m m. Delsjöns golfbana är vacker att ströva runt även för icke golfare.
Förbindelserna till och från stadsdelen är mycket goda med flera busslinjer, nattbuss och gångavstånd till spårvagn. Dessutom en stor billed alldeles utanför Kallebäck som gör det lätt att snabbt komma fram till övriga delar av Göteborg, liksom att nå stadens in- och utfarter.
Missa inte chansen att göra denna lägenhet till ditt nya hem.
Varmt välkommen på visning!


































