
1/61

2 495 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Övrig
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
3 892 m²
Driftkostnad
126 118 kr/år
Byggår
1644
Antal besök
288
Premium
Tillfälle att förvärva en praktfull bergsmansgård med anor från 1644! Det är huvudbyggnaden på Apoteksgården som är till salu med ypperliga möjligheter till verksamhet kombinerat med ståndsmässigt boende. Här finns en anrik historia bevarad med många vackra detaljer, bl a djupa fönsternischer, kakelugnar och högt i tak! Huset har målats om med linoljefärg och taket består av skiffer. Flera nya golv-24 samt trapphuset har renoverats-25. Uppvärmning via bergvärme!
Bottenvåningen inrymmer 8 rum , toaletter, entré och kapprum. På övervåningen finns en lägenhet om 6 rum, kök, bad och tvättstuga. Till denna lägenhet finns en separat entré. Vinden har fina förrådsutrymmen samt även ett isolerat rum. Källare med förrådsutrymmen och bergvärmepump. Uppväxt, insynsskyddad trädgård här finns bl a äppelträd, bok och alm. Fristående garage för en bil.
Säljaren har under många år bedrivit läkarpraktik på bottenplan och hyrt ut lägenheten på övre plan. Hela bostaden är numer tillgänglig för en köpare. En bok har även författats av säljarens bror gällande historien om "Apoteksgården", vilken fått sitt namn efter att samhällets apotek bedrivits i huvudbyggnaden åren 1881-1979!
Gångavstånd till centrum!
I Kopparbergs centrum finns bla skola F-9, vårdcentral, apotek, bank, tandläkare, affärer, restauranger mm samt flera sevärda vackra, välbevarade byggnader och "Sveriges vackraste kyrka år 2006" en träkyrka från 1600-talet. Varje år lockas många besökare till den välkända Kopparbergs marknad som hålls vid Mickelsmäss och även till operan på Skäret som ligger vid Ljusnarns strand. Vidare så finns inom 1 mils avstånd golfbana i Stjärnfors och många sjöar, fiskevatten, vandringsleder och bär-/svamprika marker.
Foto: Ove Lundkvist, Bostadsfotograferna





























































