
1/35

4 195 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Radhus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
3 rum
Boarea
90 m²
Tomtarea
111 m²
Driftkostnad
47 581 kr/år
Premium
Välkommen detta trivsamma radhus med solpaneler i ett av områdets mest attraktiva och familjevänliga lägen – med natur, service och kommunikationer nära till hands. Här erbjuds ett lättskött och välplanerat hem om 90 kvm med fina uteplatser, inglasad balkong, genomtänkta renoveringar samt gräsyta.
Fördelar med detta hus som tex:
- Elbilsladdare i garage.
- Solpaneler
- Insynsskyddad baksida.
- 2 st luftvärmepumpar för lägre energiförbrukning.
Entréplanet bjuder in till sociala och lättmöblerade ytor där vardagsrum och matplats samspelar på ett naturligt sätt med arbetsköket. Här finns även hall och gästtoalett som gör vardagen extra bekväm. En trappa upp väntar två rogivande sovrum samt ett badrum med tvättmöjligheter – en praktisk och uppskattad lösning för familjelivet.
Utemiljön är något utöver det vanliga med två uteplatser som gör det enkelt att följa solen under dagen. Den stora altanen på baksidan skapar en egen oas och ligger i ett insynsskyddat läge samt blir en naturlig samlingsplats för sommarens middagar, grillkvällar och avkopplande stunder. Den inglasade balkongen på övre plan ger ytterligare en plats att njuta av lugnet i området. Framsidan är perfekt för att ta en liten morgonkaffe vår som sommar.
Bostaden är löpande uppdaterad och erbjuder flera förbättringar såsom solpaneler, installationer av luftvärmepumpar som bidrar till lägre driftkostnader och ökad komfort året om. Flera vitvaror har dessutom bytts ut under senare år. Se mer information under renovering.
Vid entrén finns ett generöst förråd och till bostaden hör även garage i länga – bekvämt och praktiskt för både bil och förvaring.
Här bor du i ett lugnt och omtyckt område med närhet till allt som förenklar vardagen. På kort avstånd finns förskolor, skolor, lekplatser och fina grönområden. Den välsorterade Hemköp-butiken ligger nära och inom några minuter med bil når du Kungens Kurva med sitt stora utbud av shopping, restauranger och service, inklusive IKEA och Heron City.
Kommunikationerna är mycket goda med bussförbindelser till både Fruängen och Huddinge centrum. Från Fruängen tar tunnelbanans röda linje dig snabbt in till city och från Huddinge centrum går pendeltåg mot Stockholm City.
I området finns även populära Utsäljeskolan (F–9), vilket ytterligare förstärker områdets familjevänliga känsla. För den som uppskattar natur och friluftsliv ligger Långsjön på bekvämt avstånd med badmöjligheter sommartid och skridsko- eller skidåkning vintertid.
Ett hem som kombinerar tryggt familjeliv, fina sociala ytor och härliga uteplatser – perfekt för dig som söker ett inflyttningsklart boende i ett omtyckt område.


































