
1/53

5 500 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Kedjehus
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
5 rum
Boarea
130 m²
Tomtarea
164 m²
Driftkostnad
63 637 kr/år
Max
Genomgående fint kedjehus med minivilla-känsla på populära Fågelhöjden i Saltsjöbaden!
- Braskamin
- Fyra sovrum
- Egen uteplats
- Dubbla badrum
- Öppen planlösning
- Skogen inpå knuten
- Garage och p-plats under tak
- Kort promenad till Igelboda station
- Samtliga fönster och dörrar utbytta
- Uteplats med sol från mitt på dagen till sen kväll
Välkommen till idyllen på Fågelhöjden och detta friköpta kedjehus som är mycket påkostat med bland annat öppen planlösning, renoverade badrum och nya fönster samt dörrar. Området bjuder på en härlig blandning av charmiga hus, lekplatser, planteringar och rabatter. Just här bor du med skogen inpå knuten, som bidrar med ett lugn och en magisk plats för barnen att leka i.
Stort vardagsrum med braskamin och gott om plats för möblering av soffor, fåtöljer, tv och övrigt möblemang. Husets naturliga matplats i öppen planlösning mot köket tätt intill och flera dörrar ut till husets grönskande trädgård. Här njuter du av solen från mitt på dagen till sen kväll! Köket är renoverat med fräscha vitvaror och bra arbetsytor. Även här finns det plats för en matgrupp om så önskas. Två stora sovrum med plats för säng, skrivbord och förvaring. Ljust och fräscht helkaklat badrum med badkar, golvvärme, badrumsskåp och kommod. Praktisk groventré/tvättstuga med separat ingång, gott om arbetsytor, tvättmaskin och golvvärme.
På övervåningen har vi husets master bedroom som är mycket väl tilltaget med gott om plats för dubbelsäng, skrivbord och garderober. Dessutom har vi en egen walk in closet. Det mindre sovrummet har gott om plats för en större enkelsäng, skrivbord och garderober. Båda med fönster ut över Fågelhöjdens tak. Helkaklat badrum med dusch, golvvärme, badrumsskåp och kommod samt ytterligare ett förråd. På övervåningen når vi också husets vind.
I området finns även flera lekplatser och badplatser på gångavstånd. Även Saltsjöbadens GK ligger på gångavstånd. Ett paradis för barn att växa upp i där barn i alla åldrar leker tillsammans! En minut bort når du närmsta busshållplats med bland annat buss 465 mot Nacka strand som med ett byte ger tillgång till direktbuss mot t-centralen. Åt andra hållet har du närmsta tågstation Igelboda, ca 10min promenad bort där Saltsjöbanan går mot Saltsjöbaden, Solsidan och in mot stan. I närområdet finns också ett flertal matbutiker, gym, systembolaget osv.



















































