
1/38

5 975 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Tomt
Upplåtelseform
Äganderätt
Tomtarea
4 283 m²
Antal besök
66
Premium
Fossen – Ett semesterparadis vid Gullmarsfjorden!
Älskar du natur, avkoppling, bad, spännande aktiviteter eller att umgås med familj och vänner? Då har du hittat rätt! Strax ovanför Fossens camping invid vackra Gullmarsfjorden ligger denna tomt med stora möjligheter.
Här erbjuds en unik möjlighet - tomtområde med byggrätt (bygglov beviljat) för 8 st fritidshus. Första huset är redan färdigt.
- 57 kvm med altan, sol hela eftermiddagen och kvällen. Invändigt finns ett allrum och ett fullutrustat kök, två sovrum och ett badrum med kombinerad tvätt/tork. Uppvärmning via luft/luftvärmepump.
Här möts du av vidsträckta vyer, mjukt rundade bohusklippor och saltstänkta vindar som bär doften av tång och sommar.
- en plats skräddarsydd för semesterfirande familjer. Möjlighet ges att ha sjöbod och båt på den närliggande bryggan nere vid Fossens camping. Sjöbod 500 kr/säsong och båtplats 3500 kr/säsong. Bastu finns att hyra på campingen.
Fossen ligger naturskönt med tillgång till en barnvänlig, långgrund strand. För den som föredrar klippbad eller bad från brygga finns det fina möjligheter vid hamnen. En uppskattad aktivitet bland barnen är att fiska krabbor – en riktig sommarfavorit!
Från fastigheten är det enkelt att ge sig ut och utforska närområdets många smultronställen. Flera charmiga kustsamhällen ligger på lagom avstånd för dagsutflykter, och färjan till Lysekil finns nära till hands. Även idylliska orter som Grundsund och Fiskebäckskil ligger bara en kort bit bort.
För mer information, kontakta mäklare:
Peter Malm, Fastighetsbyrån
📞 0703-306 953
📧 [email protected]
Foto: Daniel Malm, MalmMedia






































