
1/68

38 000 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
14 rum
Boarea
407 m²
Tomtarea
1 738 m²
Energiklass
C
Driftkostnad
154 883 kr/år
Premium
På en av Djursholms klassiska villagator ligger denna sekelskiftesvilla från 1909, med totalt 524 kvm fördelat över tre våningsplan samt källare. Här möter husets ursprungliga karaktär en genomtänkt planlösning, generösa sällskapsytor och en stor södervänd tomt om 1 738 kvm. Ett hus med den rymd och de proportioner som är svåra att återskapa idag.
Villan präglas av sin tidstypiska arkitektur med höga fönster, generösa takhöjder och bevarade detaljer. Entréplanet består av flera sällskapsrum som binds samman och skapar ett naturligt flöde genom huset. Här finns vardagsrum, matsal, TV-rum och kök, med gott om plats för både större middagar och vardagens umgänge. Köket renoverades 2024 och ligger i direkt anslutning till husets övriga sällskapsytor.
De övre planen rymmer husets mer privata delar med sovrum, badrum och ytterligare rum som idag används för bland annat arbete och umgänge. Med totalt 14 rum finns en stor flexibilitet i hur huset kan disponeras, med möjlighet till flera sovrum, gästrum, hemmakontor och separata ytor för familjens olika behov. I källaren finns bland annat ett biorum, en bastu samt möjlighet att inreda en egen lägenhet om 2 rok med separat ingång, exempelvis för au pair.
På den södervända tomten finns flera uteplatser, en spa-avdelning, friggebod och automatisk bevattning för samtliga planteringar. Till fastigheten hör även ett dubbelgarage samt en generös infart med gott om plats för flera bilar.
Fastigheten har under senare år genomgått flera större uppdateringar. Taket är omlagt, fasaden är målad och FTX-ventilation har installerats. Även elen är genomgången och bergvärmepumpen är från 2026.


































































