
1/17

67 950 000 kr
Om bostaden
Bostadstyp
Villa
Upplåtelseform
Äganderätt
Antal rum
14 rum
Boarea
563 m²
Tomtarea
2 689 m²
Energiklass
E
Driftkostnad
128 000 kr/år
Biarea
163 m²
Byggår
1905
Högt beläget i Saltsjöbaden ligger Villa Viksborg, ritad 1905 av Carl Westman. Här möter välbevarad sekelskiftesarkitektur en vidsträckt utsikt över Hotellviken och Baggensfjärden. Från huset ser man Grand Hôtel och kallbadhusen i norr, samt mot Älgö i söder.
Villan har kvar sin enastående karaktär både invändigt och utvändigt, med den rymd som hör ett hus av den här storleken till. Det enorma och vackra fönstret med sjöutsikt som möter dig innanför dörrarna är enbart i sig, en anledning att helt falla för denna vackra fastighet.
Det är kombinationen av arkitekturen, vattnet och läget på udden som gör Villa Viksborg så speciell. Ett hus som behöver upplevas på plats.
Trots sina enorma ytor är känslan påtagligt familjär. Man känner sig hemma i samma sekund man kliver innanför dörrarna. Stora sociala ytor, fantastiska uteplatser, 6-9 sovrum samt 4 badrum och 3 WC. Den perfekta villan för den stora och kräsna familjen.

















